Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.12.2019 19:00

archint_1989_cz:de: Iconic Ruins? Representative Socialist Architecture in the four Visegrad Countries

Během večera představíme politicky exponované poválečné veřejné investiční stavební projekty v bývalých socialistických zemích - České republice, Maďarsku, Polsku a Slovensku (nazývaných také Visegrádská čtyřka). Budeme se ptát, nakolik se u projektů shodovaly ambice státu a tvůrčí řešení architektů a kde se naopak střetávaly. Jaký je vztah společnosti k těmto budovám a jak každá z visegrádských zemí s tímto dědictvím z období socialismu nakládá?

Rychlý zánik této architektury v posledních letech v důsledku radikálních přestaveb a demolic vede k nebývalé angažovanosti odborné veřejnosti a akademické sféry. Projekt proto sleduje i současný stav budov.

U příležitosti této diskuse bude představena malá výstava Iconic Ruins?, která mapuje vývoj socialistické architektury v zemích Visegrádské čtyřky. Budovy prezentované na fotografiích výstavy jsou systematicky rozděleny do různých typologií jako kultura, média, vzdělávání, obchod, mezinárodní reprezentace (hotely), sport, infrastruktura, správa a veřejná správa.

Vystupují:

Petr Vorlík (CZ), architekt a historik architektury. Spolu-kurátor výstavy Iconic Ruins? Pracuje v oddělení Teorie a historie architektury na Fakultě architektury ČVUT v Praze.

Peter Szalay (SK), historik architektury a teoretik. Pracuje jako vědecký pracovník na oddělení architektury v Historickém ústavu Slovenské akademie věd v Bratislavě.

Anna Cymer (PL), historička architektury a žurnalistka. Je autorkou knihy Architektura w Polsce 1945 – 1989 (Architektura v Polsku 1945 – 1989) a je spolu-kurátorka výstavy Iconic Ruins?.

Dániel Kovács (HU), historik umění, kritik architektury, šéf-editor webu Epiteszforum.hu a kurátor maďarského pavilonu na 17. bienále architektury v Benátkách.

Bettina Güldner (DE), historička umění a designu, kurátorka výstav umění a designu

Vstupné zdarma, prosím, zaregistrujte se zde.

archint_1989_cz:de je řada večerů věnovaným poválečné architektuře a monumentům a způsobu, jak je s nimi po Sametové revoluci a pádu Berlínské zdi v roce 1989 zacházeno. Proč se naše svoboda často projevuje jako svoboda bourat nebo jako svoboda zapomínat? Dá se na toto jednání pohlížet nejen jako na intervence, ale také jako na skutečné pomníky symbolizující znovuzískanou svobodu a sjednocení po roce 1989? Neměli bychom tyto objekty oprostit od politického kontextu a začít je oceňovat pro jejich uměleckou hodnotu? Je dnešní vnímání na bývalém Východě a Západě rozdílné? Čeští a němečtí teoretici architektury zde budou představovat své projekty a společně o nich diskutovat.

Výstava Iconic Ruins? Vznikla v rámci Shared Cities: Creative Momentum - mezinárodní kreativní platformy na rozmezí architektury, umění, urbanismu a sdílení ekonomiky, spolu-financován programem Creative Europe Evropské Unie. Shared Cities spojuje mezi lety 2016 až 2020 jedenáct partnerských organizací ze sedmi významných evropských měst (Bělehrad, Berlín, Bratislava, Budapešť, Katovice, Praha a Varšava) s cílem ukázat městským obyvatelům, že jejich participace a spolupráce je nezbytná pro vytvoření příjemného a hodnotného městského prostředí.

 

Fotografie od Alexandra Timpau: Budova slovenského rozhlasu v Bratislavě (1967-1983, architekti Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič a Barnabáš Kissling).

Grafický design: Iveta Krajcirova, Deconstructed

 


 

V průběhu akce fotografujeme za účelem zveřejnění na naší internetové stránce nebo na našich účtech na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instragram a Youtube. Svojí účastí na akci vyjadřujete souhlas se zveřejňováním fotografií, na kterých můžete být také vy. Pokud s tím nesouhlasíte, sdělte to prosím naší fotografce/našemu fotografovi nebo někomu z našich zaměstnanců.

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

5.12.2019 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala