Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.3.2015 19:00

Architekt Josef Hoffmann

Dokumentární film Theodora Mojžíše, 2012, 52 min, anglické znění. Partner: Kraj Vysočina.

 

 

 

Hoffmann se narodil v Brtnici u Jihlavy v r. 1870. Ve svých dvaadvaceti byl přijat na Vídeňskou akademii výtvarných umění. Stal se žákem Otto Wagnera. Za diplomní projekt získal stipendium tzv. Římskou cenu, díky tomu uskutečnil studijní cestu po Itálii. O rok později společně s Otto Wagnerem, Gustavem Klimtem, Josephem Maria Olbrichem a Kolomanem Moserem založili Sdružení výtvarných umělců Rakouska – Secession. V té době byl Hoffmann okouzlen francouzskou a belgickou secesí. Pak se ale obrátil směrem k britské tvorbě, která ho zaujala svou jednoduchostí a geometričností. Proslavily ho i puristické návrhy budov např. Sanatorium Westend v Purkersdorfu u Vídně z roku 1904.
V roce 1903 společně s designérem Kolomanem Moserem a průmyslníkem Fritzem Waerndorferem založil Wiener Werkstätte (Vídeňské dílny), které fungovaly až do roku 1932. Vyráběly nábytek, nádobí, koberce, látky i šperky.
Hoffmann vždy usiloval o to, aby dům vznikal ne jenom jako stavba, ale harmonicky s ní vytvářel i interiéry, které vybavoval předměty navržené jím samým, kolegy nebo spřátelenými umělci. Stopy, které zanechal tento přední evropský architekt a designér sledoval dokumentarista Theodor Mojžíš a historik umění Pavel Zatloukal.

 

Janáčkův sál

Vstup volný

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

9.3.2015 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala