Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.10.2019 19:30

AUDIENCE a Q&A S HERCI

Spolek Kašpar uvede inscenaci hry Václava Havla Audience s Janem Potměšilem a Tomášem Kargerem v rolích Vaňka a Sládka. Představení je součástí oslav 30. výročí sametové revoluce.

 

4. října, 19:30 ve Velkém sále

RSVP

Spolek Kašpar se na podzim chystá uvést ve Spojených státech amerických inscenaci hry Václava Havla Audience s Janem Potměšilem a Tomášem Kargerem v rolích Vaňka a Sládka. Tři představení Audience, budou postupně ve Washingtonu, New Yorku a Chicagu. Představení jsou součástí oslav 30. výročí sametové revoluce. 

Audience (1975). Autor: Václav Havel.
Režie: Jakub Špalek. Obsazení: Jan Potměšil, Tomáš Karger. Představí: Spolek Kašpar, VHLF, BBLA a CCNY. 
Délka: 45 minut.

Audience je jednoaktové tragikomické absurdní drama Václava Havla z roku 1975. Je řazena do žánru absurdního dramatu. Hlavní postavou je Ferdinand Vaněk, intelektuál, který musí pracovat v pivovaru. Vaňka si předvolá jeho nadřízený, sládek, který je na naprosto odlišné úrovni. Hra je částečně autobiografická (Vaněk reprezentuje Havla) a jsou zde odkazy na reálné umělce tehdejší doby (Gott, Bohdalová, Kohout).

Představení Audience se odehrají v češtině s anglickými titulky 2. října na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu, 4. října v Bohemian National Hall v New Yorku jako součást festivalu Rehearsal for Truth v předvečer výročí narození Václava Havla a 6. října v Chopin Theatre v Chicagu. Po všech představeních budou následovat besedy s diváky. Spolek Kašpar do USA pozvalo České centrum New York, Nadace Knihovny Václava Havla, český zastupitelský úřad ve Washingtonu, generální konzuláty v New Yorku a v Chicagu stejně jako krajané z Chicaga.

Celý program festivalu Rehearsal for Truth ZDE

 „Audienci hrajeme už dlouho a je zajímavé, že hra ze 70. let minulého století je stále aktuální, dokonce v posledních letech se zdá čím dál tím aktuálnější. Velmi si považujeme pozvání do USA a je pro nás čest hrát tuto hru v předvečer narozenin Václava Havla,“ řekl Jan Potměšil.

Jan Potměšil a Tomáš Karger
Jan Potměšil a Tomáš Karger se spolu sešli v jednom ročníku na Divadelní fakultě AMU v roce 1984, ale znali se dávno předtím: už jako malí kluci spolu jezdili na lyže a absolvovali první herecké konkursy na dětské role. Tomáš Karger stál na jevišti poprvé jako pětiletý, v klasické české hře Naši furianti v Národním divadle. Jan Potměšil hrál téměř bez přestávky od svých osmi let, měl za sebou velkou roli v adaptaci Verneova Tajemství ocelového města, role v „perestrojkových“ filmech Bony a klid a Proč?, romantickou pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci, bez které se dodnes neobejdou žádné televizní Vánoce, i velkou roli v posledním filmu Evalda Schorma Vlastně se nic nestalo. Už na konci školy hostoval v zásadních rolích v Divadle na Vinohradech a v Divadle Na zábradlí. Také Tomáš Karger měl za sebou role v kultovních seriálech a filmech 80. let a hostoval v několika pražských divadlech.

Oba skončili studia v neklidném roce 1989, který se přes demonstrace 21. srpna a 28. října převalil k 17. listopadu a velké studentské demonstraci na Národní třídě. Vysokoškoláci vstoupili do stávky a společně s herci začali objíždět republiku a burcovat lidi pro změny. Jedna taková jízda skončila pro Jana Potměšila fatálně: řidič za volantem auta usnul a vyjel z dálnice a mladý herec skončil na dlouhé měsíce na hranici života a smrti. Tomáš Karger se mezitím stal jako aktivní sportovec-judista členem první neoficiální ochranky Václava Havla. Když se Jan po třech měsících probral v nemocnici z kómatu a slyšel zdrcující verdikt, že už nikdy nebude chodit, Tomáš zrovna dostal povolávací rozkaz k tehdy povinné vojenské službě. Sedl a napsal tehdy už prezidentovi a zároveň vrchnímu veliteli armády Václavu Havlovi dopis, že by si připadal platnější v nemocnici u svého kamaráda než na vojně. Dopis se mu vrátil s rukou připsaným vzkazem: „Tomáš Karger ať jde k Honzovi Potměšilovi do nemocnice. A to je rozkaz! Václav Havel“ Tomáš se tak stal prvním vojákem na civilní službě v Čechách a v nemocnici s Janem strávil dlouhé měsíce.

V létě 1991 se pak Jan i Tomáš stali zakládajícími členy spolku Kašpar, který vydupal ze země jejich další spolužák, Jakub Špalek, režisér inscenace Audience. Jan za tu dobu ztvárnil velké role, za které posbíral všechny důležité divadelní ceny v Čechách – Cenu Alfréda Radoka za Richarda III. i Cenu Thálie. Dramatizace Keysovy povídky Růže pro Algernon, která měla premiéru v roce 1993 se stále hraje a v současné době má přes 850. repríz. Tomáš hrál ve všech těchto inscenacích po jeho boku.

Nastudovat Havlovu Audienci oba zatoužili ještě na sklonku 80. let, kdy poprvé slyšeli audionahrávku s autorem a Pavlem Landovským. Ještě před revolucí se jim podařilo získat text přímo od Václava Havla. K divadelnímu nastudování v režii Jakuba Špalka došlo až v roce 2001 a od té doby se inscenace hraje nepřetržitě.

Audience měla premiéru v březnu 2001 v Divadle v Celetné jako součást širšího projektu Na Havla! v době, kdy byl Václav Havel prezidentem ČR. Od roku 2013 se hraje ve studiovém prostoru Spolku Kašpar, nejprve v Bytovém divadle Ferdinanda Vaňka, poté v Klubovně. Jakub Špalek je zároveň režisérem inscenace.

Ředitel Českého centra v New Yorku Miroslav Konvalina ocenil to, že se soubor vydá na tak intenzivní turné: „Tři představení a mezi tím přelety, přejezdy, změna času a prostředí během krátké doby, to jsou výzvy, které na malý soubor ve Spojených státech čekají. Jan Potměšil je neodmyslitelně spojen se sametovou revolucí, je symbolem odhodlanosti celého národa vzepřít se a nasadit všechny své síly pro změnu naší země v demokracii. Audience Jakuba Špalka není samozřejmě první, kterou mají diváci v USA v posledních letech možnost spatřit, oba herci jí ale dali neopakovatelný náboj, opravdovost a aktuálnost, která v dnešní době vyznívá velmi výrazně.“

Festival Rehearsal for Truth pořádaný Nadací Knihovny Václava Havla v New Yorku, jehož součástí se představení stane, neuvádí jen hry Václava Havla, ale představí i další evropské produkce.

Pavla Niklová, ředitelka festivalu, k tomu říká: „Kromě Kašparu zde vystoupí polský soubor Studium Teatralne z Varšavy, rumunská herečka Andreea Bibiri přednese monolog italských autorů Daria Fo a Francy Rame, a přivítáme také slovenský tanec Watch Now a slovenskou kapelu Gypsy Devils. Festival Rehearsal for Truth není jen o divadle. Havlova nadace letos udělí v pořadí již čtvrtou výroční cenu disidentskému spisovateli, který svým dílem a životem připomíná osud Václava Havla a kterou nazýváme Disturbing the Peace. V letošním roce ji obdrží turecká spisovatelka Asli Erdogan.“ Foto kredit Michal Hladík

 

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

4.10.2019 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala