Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.7.2011

Autorské čtení Jaroslava Rudiše spojené s autogramiádou jeho knihy „Grandhotel”

Srdečně zveme na literární setkání s Jaroslavem Rudišem, jedním z nejpopulárnějších českých autorů mladé generace. Vratislavské nakladatelství Good Books připravilo polskou premiéru jeho knihy „Grandhotel” (2006), která vznikla ve spolupráci s Českým centrem ve Varšavě.

Knihu „Grandhotel. Román nad mraky” autora Jaroslava Rudiše připravilo pro polské vydání nakladatelství Good Books ve spolupráci s Českým centrem ve Varšavě. Román originálním způsobem spojuje lehkost stylu, humor a anekdotičnost vyprávění s „těžkou“ tematikou dějin 20. století ve střední Evropě. Hlavní hrdina románu, třicátník Fleischman, neschopný dosáhnout čehokoliv, pracuje jako „děvče pro všechno“ v Grandhotelu, originálním hotelu v Liberci, postaveném na hoře Ještěd. Autorovi se podařilo vytvořit svérázné mikroklima hotelu, kde se proplétají zdánlivě povrchní vztahy jeho obyvatel, kteří zde žijí z nejrůznějších důvodů. Autor se nebojí dotknout ani tématu českého tabu – vysídlení sudetských Němců v roce 1945. V tomto díle se setkáme také s nedávnými politickými změnami, přinášejícími nové podmínky života, s nimiž se ne každému daří vyrovnat bez problémů.

Rudišova kniha „Grandhotel“ získala v roce 2007 prestižní čtenářskou cenu Magnesia Litera. Stejně dobře byl přijat i debut tohoto autora – román „Nebe nad Berlínem” z roku 2002.

 

Jaroslav Rudiš (1972) vystudoval v Liberci germanistiku a historii. Bydlí a pracuje v Lomnici nad Popelkou, Praze a Lipsku. Uznávaná je také jeho další tvorba: „Potichu” (2007) a „Konec punku v Helsinkách” (2010). Autor je znám nejen jako romanopisec, ale také dramatik a spolutvůrce postavy Aloisa Nebla. Zajímá se také o hudbu – píše texty pro skupiny „U-Bahn“ a „The Bombers“. Spolu s Igorem Malijevským vytvořil kabaret EKG.

Jeho román „Grandhotel. Román nad mraky” se stal předlohou ke stejnojmennému filmu Davida Ondříčka („Grandhotel”, 2006), který dosud nebyl v Polsku promítán.

 

Více informací na: http://goodbooks.pl/

 

Místo konání:
Wrocław, Restauracja Bernard, Rynek
Datum:

22.7.2011

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala