Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.7.2011

Autorské čtení Markéty Pilátové a autogramiáda její knihy „Žluté oči vedou domů” v rámci literárního festivalu „Měsíc autorského čtení”

Srdečně zveme na autorské setkání s Markétou Pilátovou, jednou z výrazných osobností současné české literatury, jejíž knihu „Žluté oči vedou domů” právě vydalo vratislavské nakladatelství v polském překladu.

Román Markéty Pilátové „Žluté oči vedou domů“ (Żółte oczy wiodą do domu), který v polském překladu Tomasze Grabińského a Katarzyny Dudzic-Grabińské právě vydalo vratislavské nakladatelství GoodBooks ve spolupráci s Českým centrem ve Varšavě, je svéráznou reflexí na téma emigrace a hledání svého místa ve světě. Autorka vypráví prostřednictvím svých čtyř hrdinek o pocitech emigrantů, kteří se vracejí na místa, odkud odešli, o zmatku jejich dětí a síle nalezeného přátelství. Hrdinky románu žijí v divočině velkoměsta, chovají býky na pastvinách ohraničených džunglí a své kořeny se snaží najít v Čechách. Rekonstruují tak útěky svých předků i své vlastní. Autorka zužitkovala své zkušenosti jako lektorka češtiny v Brazílii. Tato kniha, která je autorčiným literárním debutem, v sobě podle kritiků skrývá ironický skepticismus Milana Kundery.

 

Markéta Pilátová (1973)

Vystudovala romanistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci. Působila pak ve španělské Granadě jako lektorka na katedře slavistiky a novinářka. V současnosti žije v Buenos Aires a učí české potomky emigrantů, kteří odjeli do Argentiny a Brazílie. Její debut byl nominován na cenu Magnesia Litera a cenu Josefa Škvoreckého. V roce 2009 vydala další román „Má nejmilejší kniha” a knihu pro děti „Víla Vivivíla a stíny zvířat”.

 

Více na: www.autorskecteni.cz/2011/cz/program

 

Místo konání:
Wrocław, Restauracja Bernard, Rynek
Datum:

18.7.2011

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala