Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.10.2012 18:00 - 30.11.2012

Babylonská věž na náměstí Jamblinne de Meux v Bruselu

České centrum v Bruselu společně se Zastoupením Plzeňského kraje v Bruselu si vás dovolují pozvat na vernisáž „Babylonská věž,“ která proběhne dne 9. října 2012 od 18:00 hodin v parku na náměstí Jamblinne de Meux, na kterém též sídlí Zastoupení Plzeňského kraje. Jedná se o sochu ze dřeva, kterou navrhli a následně zrealizovali studenti Ústavu umění Západočeské univerzity v Plzni. V rámci vernisáže si budete moci poslechnout etnickou hudbu v podání plzeňské kapely Muertamente a ochutnat české speciality. Objekt si můžete do parku přijít prohlédnout do konce listopadu 2012.

Autory projektu jsou Vojtěch Soukup (26), František Dvořák (26), Jakub Šik (22) Jakub Hanzl (26), všichni čtyři studenti ateliéru sochařství na Západočeské univerzitě v Plzni. Hlavní činností ateliéru jsou nejenom klasické figurální úpravy, ale i instalace v krajině. Během studií se zúčastnili několika soutěží, ale jejich hlavní pracovní náplní je v současné době participace na projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 – projekt Ohrožené kostely.

Jakub Hanzl k projektu říká: „Město je koneckonců krajinou také, proto není důvod, proč na něj neaplikovat podobný přístup. Naše „stavba“ oplývá městským tvaroslovím a přibližuje se mu také řemeslným zpracováním: Jednak vlastním materiálem – využitím použitých trámků vlastně recyklujeme části bruselských domů. Doufáme, že navrácením tohoto materiálu do oběhu znova zopakujeme „kouzlo“, které čiší ze dřeva, jež je městu cizí a zároveň ho spoluvytváří - je jeho důležitou, spíše skrytou, složkou“.

Zastoupení Plzeňského kraje v Bruselu otevřelo dne 1. června 2012 svůj dům právě na Place Jamblinne de Meux v bruselské čtvrti Schaerbeek. Dům má sloužit nejen jako zázemí pro zastoupení, ale také ožít kulturními, prezentačními a společenskými akcemi, které pomohou propagaci kraje v Bruselu.

„Odhalením sochy mladých a nadějných umělců z našeho kraje chceme ukázat, že kromě známého piva máme co nabídnout i v kulturní oblasti, ostatně Plzeň bude v roce 2015 Evropským městem kultury“ dodává Zbyněk Prokop, zástupce Plzeňského kraje v Bruselu.

Program večera 9. října 2012:

18:00 – úvodní hudební upoutávka

18:15 - vernisáž a projevy Ivo Grunera -náměstka hejtmana Plzeňského kraje, Kristiny Prunerové – ředitelky Českého centra v Bruselu a Jakuba Hanzla

18:45 – 22:00 hudební vstupy kapely Muertamente a stánky s českými specialitami

Vstup zdarma

Místo konání:

Place de Jamblinne de Meux

Datum:

Od: 9.10.2012 18:00
Do: 30.11.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala