Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.7.2015 19:00

Promítání filmu Baron Prášil režiséra Karla Zemana v Miláně

V rámci výstavy „Filmový kouzelník Karel Zeman“, která bude v Miláně probíhat od 20. července do 20. září 2015, budou italskému publiku představeny také nejzdařilejší filmové počiny tohoto českého režiséra a průkopníka trikových filmů. V prostorách milánské Cineteky ve Spazio Oberdan v Miláně bude vedle Barona Prášila k vidění také Cesta do pravěku, Vynález zkázy a Ukradená vzducholoď. Projekce se uskuteční 26. července v 19:00 hodin. Filmy se budou promítat v originálním znění s italskými titulky, pro držitele karty Cineteca di Milano vstup zdarma.

 

Baron Prášil

V roce 1961 natočil Karel Zeman nejlepší filmové zpracování knihy Gottfrieda Augusta Burgera. Neuvěřitelná dobrodružství chlubivého barona ožívají ve filmu oslavujícím obrazotvornost a odvahu snílků a básníků.  Zeman se inspiroval rytinami knižního vydání z roku 1862, jejichž autorem je jeden z největších ilustrátorů 19. století Gustave Doré. Vizuálně podmanivého stylu dosáhl Zeman následným barevným tónováním černobíle natočeného materiálu. Prášilovo humorné vyprávění kontrastuje s romantickým příběhem moderního fantasty Toníka, jenž se stává baronovým sokem v lásce. Vedle Miloše Kopeckého v titulní roli se ve filmu objevuje tehdejší česká herecká elita. Film získal mnoho zahraničních cen, mimo jiné v Cannes či Locarnu. Americký režisér a člen Monthy Python Terry Gilliam přiznává, že jeho snímek Dobrodružství Barona Prášila (1998) byl prvotně inspirován Zemanovou verzí.

Hrají: Miloš Kopecký, Jana Brejchová, Rudolf Jelínek, Karel Höger, Jan Werich, Rudolf Hrušínský, Eduard Kohout, Bohuš Záhorský, Karel Effa, Naděžda Blažíčková, František Šlégr, Josef Hlinomaz, Zdeněk Hodr, Richard Záhorský, Otto Šimánek, Václav Trégl, Jan Libíček, Jarka Pižla, Miloslav Holub, Vítězslav Černý, Miroslav Homola

Hudba: Zdeněk Liška

Režie: Karel Zeman

 

 

Místo konání:

Spazio Oberdan, Milano

Datum:

26.7.2015 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala