Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.11.2012 19:00

Kniha Zdeňka Mahlera „New York“ ve Varšavě

Představení Mahlerovy a Fukovy knihy, která na vydání čekala 40 let, v polském překladu (nakladatelství BONA).

Nezvyklý pohled dvou českých autorů, spisovatele Zdeňka Mahlera a kreslíře Vladimíra Fuky, na New York, jeho kulturu a každodennost. Pohled plný zvláštního humoru a odstupu, který spojuje metaforický text s nezvyklými ilustracemi.

Město, které nikdy nespí. Velké jablko. Domov jazzu. Metropole světa. Nejameričtější a nejméně americké město zároveň. To všechno - a mnohem víc - je New York. Zachytit jej v jedné knize se zdá být nemožné - ale právě to se v knize New York daří Vladimíru Fukovi, jednomu z největších českých knižních ilustrátorů. Fukovy ilustrace i doprovodné poetické texty Zděňka Mahlera mají vzácnou schopnost vyhmátnout z americké každodenní reality to podstatné; na jedné dvoustraně dokážou oba autoři pomocí umělecké zkratky vyjádřit bezmála totéž co obsáhlý román. Zdá se až neuvěřitelné, že první podoba knížky vznikla na objednávku nakladatelství Albatros už v 60. letech (kniha tehdy nespatřila světlo světa kvůli sovětské invazi). Vydáním knihy se nyní předkládá čtenářům unikátní, nadčasová umělecká publikace (text podle internetového knihkupectví Kosmas).

Kniha čekala na své vydání celých čtyřicet let, v Polsku ji nyní vydává nakladatelství Bona, které ji i představí ve varšavské restauraci Bazar. Už se zavedlo, že každé úterý tu běží program na české téma či s českým autorem nebo hudebníky.

Knihu tu nakladatelství bude prodávat za zajímavou cenu 49 zlotých.

Více informací na:  http://www.wydawnictwobona.pl/katalog/30/Nowy-Jork

Místo konání:

Bazar, Warszawa, Okrzei 26

Datum:

13.11.2012 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala