Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.11.2018

Beseda – Japonští designéři a Bienále Brno

Účastníci besedy představí v Českém centru Tokio historii a význam Mezinárodního bienále grafického designu Brno a přiblíží, jakým způsobem tato významná přehlídka vizuální kultury ovlivnila historii japonského designu. Besedy se zúčastní japonští výherci Grand Prix Bienále Brno, Micuo Kacui, Fumio Tačibana a Jumiko Jasuda. Besedu bude moderovat Jukihiro Masuda, který se podílel na přípravě Bienále Brno v letech 2008 a 2010.

Mezinárodní bienále grafického designu bylo založeno už v roce 1963. Jedná se o jednu z nejstarších mezinárodních přehlídek grafického designu, která už v období studené války přispívala k mezinárodní shodě a vzájemnému pochopení napříč kulturami.

Už od jeho začátků se Bienále Brno úspěšně účastní i přední designéři z Japonska a pomáhají tak synchronizovat japonské dějiny grafického designu s těmi světovými.
O své zkušenosti s účastí na Bienále Brno se s posluchači podělí výherci Grand Prix z minulých let – Jumiko Jasuda, Micuo Kacui a Fumio Tačibana. Moderátorem besedy bude Jukihiro Masuda, který se v letech 2008 a 2010 podílel na přípravě Bienále Brnor.

 

Kdy: 5. listopadu 2018 v 19:00
Kde: České centrum Tokio (Kinosál Velvyslanectví ČR v Tokiu)

Zájemce o účast prosíme o registraci na e-mailovou adresu cctokyo@czech.cz. Uveďte prosím své jméno a počet účastníků.

 

Hosté:

Micuo Kacui (1934)
Významná autorita na poli japonského grafického designu. Na Bienále Brno byl poprvé oceněn v roce 1972 a následně na této přehlídce získal řadu ocenění, včetně Grand Prix, i v dalších letech. V roce 2000 se přehlídky zúčastnil v roli odborné poroty.

Fumio Tačibana (1968)
V roce 1996 získala na Bienále Brno zlatou medaili a v roce 2004 si domů odvezla i Grand Prix. Pro 23. bienále v roce 2008 připravila vlastní výstavu a přednášku. Pracuje jako redaktorka pro magazín Kjútai.

Jumiko Jasuda
V roce 2010 získala Grand Prix na 24. Bienále Brno.

Jukihiro Masuda (1963)
Na Slovensku žijící novinář na volné noze a spisovatel. Je autorem knihy  "Nesvobodná svoboda, svobodná nesvoboda – Grafický design v Čechách a na Slovensku" (kniha je pouze v japonštině)

Místo konání:

2-16-14 Hiroo
150-0012 Tokio, Shibuya-ku
Japonsko

Datum:

5.11.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala