Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.4.2019 - 30.6.2019

Modré inovace: Současný český modrotisk

V rámci prestižního London Craft Week uvede Galerie Vitrínka projekt Modré inovace. Seznamte se s prací současných českých designérů, kteří při své tvorbě využívají tradičních modrotiskových postupů k potisku látek. Kromě originálních, vysoce kvalitních rukodělných výrobků výstava představí i samotné techniky, jež byly zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, a které jsou již po staletí neodmyslitelně spjaty s českou kulturou.

Modré inovace představují nejen současné tendence českého modrotisku a barvení látek, ale také návštěvníkům umožní nahlédnout do posledních dvou modrotiskových dílen, které jsou stále v provozu – v moravské Olešnici a Strážnici. Jedinečná novátorská pojetí tradičních postupů zachycují fotografie, videozáznamy i jednotlivé součástky používané při modrotisku.

Toto staletími prověřené řemeslo je ústředním motivem umělecké činnosti Alice Klouzkové, kurátorky výstavy Modré inovace, jež má na svém kontě spolupráce s těmi nejtalentovanějšími rukodělnými umělci u nás. Její vlastní výtvory budou doplněny o modely současných českých návrhářek Moniky Drápalové, Petry Valentové, Martiny Dvořákové a studentů Ateliéru textilní tvorby na pražské UMPRUM.

---------------------------------

25. dubna – 30. června 2019
Pondělí – Pátek, 10:00 – 18:00
11. a 12. května, 10:00 – 17:00
Galerie Vitrínka, Czech Centre London, 30 Kensington Palace Gardens, Londýn
VSTUP ZDARMA

Pátek 10. května, 18:30 – 21:00 vernisáž s úvodním slovem designérky a umělkyně Alice Klouzkové
VŠICHNI JSOU SRDEČNĚ ZVÁNI. VSTUP JE ZDARMA. REGISTRACE

--------------------------------

DOPROVODNÝ PROGRAM
Zúčastněte se naší modrotiskové dílny! Alice Klouzková vás v rámci své výstavy Modré inovace provede tradičními technikami modrotisku a jejich moderním využitím v módě a užitém umění. Budete mít také jedinečnou příležitost zkusit si práci s látkami barvenými v indigové lázni a vyrobit si vlastní módní doplněk.

Rezervace online (Sobota 11. května 2019, 10:00 – 13:00) VYPRODÁNO
Rezervace online (Neděle 12. května 2019, 10:00 – 13:00) VYPRODÁNO

O ALICI KLOUZKOVÉ
Alice Klouzková je uznávanou českou designérkou, kurátorkou a lektorkou, zabývající se zejména tradičními rukodělnými technikami a jejich využitím v současném módním průmyslu. Ve své vlastní umělecké činnosti často využívá techniku modrotisku, který se snaží propagovat po celém světě. Je kurátorkou úspěšného výstavního projektu Modré inovace, představujícího současné tendence českého modrotisku, který již prezentovala v Rakousku, Bulharsku, Německu, Maďarsku a Japonsku. Přednáší na pražské UMPRUM a je také vedoucí Ateliéru módního designu na škole současného umění Scholastika. Je spoluzakladatelkou značky SISTERCONSPIRACY zaměřené na pánské designové oblečení. V roce 2016 vyšla její kniha Dědictví: Tradice, Inovace, Móda. https://www.aliceklouzkova.cz/

Výstava je součástí London Craft Week.
S podporouDesign: Monika Drápalová, foto: Viktorie MacánováModré inovace, Látky, foto: Peter Fabo


Modré inovace


Modré inovace, design: Alice Klouzková, foto: Tomáš Brabec Modré inovace, design: Alice Klouzková, foto: Tomáš Brabec 


Modré inovace, Olešnická dílna, foto: Tomáš Brabec 

 

 

 

 

Místo konání:

Vitrínka Gallery, Czech Centre London, 30 Kensiongton Palace Gardens, London

Datum:

Od: 25.4.2019
Do: 30.6.2019

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala