Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.10.2019 19:00

Prezentace knihy Epopej + Q&A s Janem W. Drnkem

Barevná věrnost pláten ve spojení s unikátní tiskovou technologií přináší jedinečnou knihu svého druhu. Velkoformátová obrazová publikace “epopej” v limitované edici nabízí pohled na nejmenší detaily Muchova díla a přináší velkolepou Slovanskou epopej v dosud neviděné podobě.

24. října, 19:00 v kině

RSVP

Jan William Drnek pořídil digitální kopii celé Muchovy Slovanské epopeje. Dvacet pláten o celkové ploše 650 m2, přes 20 000 fotografií, zhruba 30 TB dat. Výsledkem práce celého týmu není jen digitální kopie ale také unikátní obrazová publikace EPOPEJ. Byla vydána v limitované edici  200 kusů v nakladatelství Albatros.

Technika tisku

Kniha je vytištěna pomocí speciální techniky. Nejenže tiskový rastr není viditelný pouhým okem, ale ani při použití lupy až do zvětšení cca 6x. Plátna Slovanské epopeje jsou v knize zobrazena tak, jako kdyby si je divák prohlížel zblízka přímo v galerii. Tato tisková technologie se v praxi prakticky nepoužívá, a to hlavně z důvodů cenové a technologické náročnosti. „Obrazy Slovanské epopeje si koupit nemůžete, ale v knize je mnohdy uvidíte lépe než v galerii,“ říká Jan William Drnek.

Velikost knihy

Velikost knihy je 62 cm x 42 cm. Tento rozměr má svůj důvod, protože velikost rozevřené stránky kopíruje běžně uváděnou velikost největších pláten ze Slovanské epopeje – 610 cm x 810 cm. Kniha má 336 převážně obrazových stran. Každý z 200 exemplářů je svým způsobem originál, doplněný šperkem, který navrhla vnučka Alfonse Muchy paní Jarmila Mucha Plocková, třemi symbolickými kameny z míst dějů Slovanské epopeje a speciální lupou k prohlížení. Kniha je ručně vázaná a je uložena spolu s ostatními artefakty ve speciálním ručně vyrobeném pouzdře. Celý komplet váží 23 kg.

Autor: Jan William Drnek

Velkoformátové fotografie díla a poselství Alfonse Muchy.

Vytvořit věrnou digitální kopii Muchovy Slovanské epopeje je úkol hodný nejen precizního profesionála, ale i nadšence se smyslem pro ten nejmenší detail. Jan William Drnek má navíc bohaté zkušenosti s velkoformátovou fotografií s vysokým rozlišením.

„Inspirován zahraničními projekty, zahořel jsem před několika lety touhou realizovat věrnou reprodukci velkolepého uměleckého díla. Mé myšlenky a přání byly asi tak silné, že se během několika dnů změnily v reálnou nabídku udělat něco takového v českých podmínkách. Téma nebylo dané. Slovanská epopej mě napadla jako první a po dohodě s nakladatelstvím jsem dostal absolutní volnost k realizaci celého projektu,“ říká o vzniku díla její autor.

Vystudoval kybernetiku a založil úspěšnou firmu v oblasti signmakingu, od dětských let se věnuje svému koníčku, fotografování. V poslední době se zabývá především náročnými technikami HDR a panoramatickou velkoformátovou fotografií s vysokým rozlišením. Kromě samotného fotografování předává Drnek své zkušenosti na fotografických workshopech a publikuje odborné texty o color managementu. V současné době působí též jako lektor na Prague College.

Alfons Mucha

Alfons Mucha skrze svou tvorbu významným způsobem přispíval k vytváření obrazu První republiky. Jakožto vlastenec se zájmem o politiku svá umělecká díla vždy považoval za způsob, jak sloužit vlasti. Jeho životní příběh a dílo je však neodmyslitelně spjato také se Spojenými státy americkými a mecenášem Charlesem Richardem Cranem. Slovanskou epopej, cyklus velkoformátových olejomaleb shrnujících slovanskou historii, maloval Mucha na zámku Zbiroh osmnáct let. Dílo by však nejspíš nevzniklo bez podpory Charlese Richarda Crana. Americký podnikatel a filantrop se s malířem seznámil v New Yorku a rozhodl se Muchův projekt finančně podpořit. Kromě toho také souhlasil s tím, že všech dvacet pláten bude po dokončení věnováno Praze. Na znamení vděku, zapracoval Mucha portrét Josephine Crane Bradley, mecenášovy dcery, do návrhu na první československé stokorunové bankovky.

  

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

24.10.2019 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala