Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.3.2020 19:00

*** ODLOŽENO *** Prezentace knihy: Renáta Fučíková: Historie Čechů v USA

Autorka knihy vás krátkými texty a výpravnými ilustracemi provede dějinami Spojených států amerických a připomene pouta, jimiž je s nimi naše země spojena.

 

AKCE ZRUŠENA 

10. března, 19:00

V kině

RSVP 

V několika vlnách putovali čeští krajané do neznáma za Atlantikem. Některé hnala do Ameriky touha po náboženské, národnostní či společenské svobodě, jiní hledali lepší uplatnění v zemi velkých možností. Dnes víme, že bez jejich přičinění by se jen těžko zrodilo samostatné Československo a bez pomoci Spojených států by se naše země jen obtížně vzpamatovávala z následků dvojí totality.

Autorka knihy vás krátkými texty a výpravnými ilustracemi provede dějinami Spojených států amerických. Připomene pouta, jimiž je s nimi naše země spojena. Seznámíte se s osudy kartografa Martina Bohema, rebela Vojty Náprstka, volnomyšlenkáře Ladimíra Klácela, s příběhy politiků Tomáše Garrigua Masaryka, Antona Čermáka a Madeleine Albrightové, se zásluhami astronautů Jamese Lovella, Eugena Cernana a Johna Blahy. S českými vystěhovalci osídlíte pusté prérie Středozápadu a postavíte ulice a čtvrti měst Chicaga a New Yorku, v jiných kapitolách zažijete úspěchy umělců a sportovců, kteří našli ve Spojených státech nové zázemí a domov.

Renáta Fučíková (nar. 1964) je renomovaná ilustrátorka a autorka mnoha knih pro děti a mládež. Je držitelkou významných tuzemských a zahraničních cen (Cena bienále v Teheránu 1999, Grand Prix Bienále v Záhřebu 2018, zápis na Čestnou listinu IBBY 1998, nominace na cenu Astrid Lindgren Memorial Award, ceny White Raven IJB Mnichov, ceny Zlatá stuha aj.). Knihu vytvořila z podnětu a s podporou českých krajanů z Chicaga.

 

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

10.3.2020 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala