Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.7.2005 0:00 - 0:00

Budapešťské vystoupení Jablkoně

Pražská kapela zahraje v Szimpla Kert.

 

Jablkoň byla založená v roce 1977 v Praze. Své koncertní začátky si odbyla na Pražských jazzových dnech ve sportovní hale na Folimance, v divadélku v Nerudovce, na Valašském špalíčku a na různých dalších akcích, kde příliš nezáleželo na žánrovém škatulkování, neboť Jablkoň byla nezařaditelná. Posléze však této zvláštní hudbě přicházeli na chuť také folkaři a tak došlo i na Portu, Prázdniny v Telči, Moravské folkové léto, Lipnici a spousty dalších festivalů a klubů.

 

Koncem roku 1989 se Jablkoň zprofesionalizovala. Originální jablkoňský styl a otevřené hranice během krátké doby dostaly skupinu do ciziny a Jablkoň začala slavit úspěchy v Evropě. Její žánrovou nezařaditelnost dobře značí, že třeba z punkového doupěte v Rotterdamu se jelo přímo na vážnohudební Flanderen festival do Gentu, zatímco hned následující koncert byl ve folkovém Rudolfstadtu. Příští (nezapomenutelné) Gentské vystoupení pak bylo nadžánrové a odehrálo ve věznici. Zvlášť pro ženy, zvlášť pro muže.

 

Jablkoň často navazuje kontakty s jinými hudebníky, symfonickým orchestrem, a třeba i s Brněnskou filharmonii.

 

Nejvýznamnějším rysem kapely je různobarevnost, její nová alba vždy přinášejí něco nového a nečekaného. (V roce 1997 např. vyšlo písničkové album Písničky, které bylo skoro tak normální, že se v Jablkoňské tvorbě stalo pravděpodobně největším překvapením.)

 

Budapešťské vystoupení Jablkoně se koná 9. července 2005 od 20:00 ve Szimpla Kert. Vstupné v předprodeji na místě: 900 Ft

www.szimpla.hu

Místo konání:

Szegfű u. 4.
1063 Budapešť
Maďarsko

Datum:

9.7.2005 0:00 - 0:00

Organizátor:

Szimpla


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala