Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.11.2018 16:30

Budování nových států a měst - architektonický cyklus v BOZAR

Na konci války v roce 1918 se nové státy střední, východní a jihozápadní Evropy zapojily do ambiciózního projektu vytvoření nových hlavních měst. V rámci poválečné rekonstrukce, chuti po modernizaci měst a integrace nového národního projevu do urbanismu hlavních měst, se v meziválečném období vláda mnoha států obklopila architekty a urbanisty, kteří měli realizovat tuto politiku radikální transformace. Hlavní národní identity spolu s všudypřítomným obdivem k moderním technologiím, to vše byly důvody k vytvoření evropských měst, jako je Praha, Bukurešť, Bratislava, Sarajevo, Budapešť či Kaunas.

Cílem této dvoudenní mezinárodní konference je návrat k nedávným průzkumům a k zamyšlení se nad tím, jak by mohla být historie těchto měst dnes znovu zformována. Nacionalismus a modernismus nebyl jedinou hybnou silou podporující vývoj těchto rozličných míst. Jaké byly další podmínky pro vytvoření měst v meziválečném období Centrální, Východní a Jihozápadní Evropy? Jakou roli hrály nové technologie či infrastruktura? Jakým způsobem přispěly staré praktiky a nové objekty každodenního života k vytvoření nové národní verze modernity?

Veškeré vaše dotazy budou zodpovězeny na konferenci pořádané v BOZÁR, která je součástí celoročního programu Remembering 1918. Pan profesor Vladimír Šlapeta, který přijal pozvání od BOZAR, Českého centra v Bruselu a Kanceláře Jihomoravského kraje pro meziregionální spolupráci, bude přednášet o Československé meziválečné architektuře, a to konkrétně o dvou městech, o Brnu a Zlíně.

 

Kdy: 16 - 18/11/2018

Kde: Bozar, ulice Ravenstein 23, 1000 Brusel

Vstupenky na jeden den za 8€, na dva dny za 12€

Předprodej zde

 

 

  

Místo konání:

BOZAR, rue Ravensteinstraat 23

Datum:

17.11.2018 16:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala