Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.3.2020 19:00

Bye Bye Shanghai + diskuse s Janou Bokovou a Henriettou Foster

Jana Boková přirovnává natáčení filmu o životě v exilu k bolestivé, leč potřebné, návštěvě u zubaře. Režisérka, sama emigrantka, se zamýšlí nad různými aspekty emigrace, nad tím, jak ovlivňuje lidské životy a jak nelze vstoupit dvakrát do stejné řeky. To potvrzuje i jeden z protagonistů snímku: „Vrátíte se a je vám zase 30 let, ale všem kolem vás je už 60.“ Boková se pohybuje v ulicích Prahy, Paříže a Buenos Aires a střetává se s působivou plejádou emigrantů, jako je například filozof Václav Bělohradský, který odešel z Československa kvůli sovětské okupaci v roce 1968, písničkář Vlasta Třešňák, kterého bez přestání vyslýchala a mučila StB a nakonec dostal na vybranou – vězení, nebo exil, nebo básník a překladatel Petr Král, jenž se zamýšlí nad mechanismem totalitní moci. Boková vytváří fascinující dokumentární esej o domově, světě a pobytu v těchto fiktivních sférách. A o kamarádech.

Česká republika / Argentina, 2008, 114 minut, anglické titulky

BRITSKÁ PREMIÉRA

To, zda Jana Boková patří spíše do kinematografie české, britské, francouzské nebo argentinské, do kinematografie hrané nebo nehrané, se jeví s každým jejím filmem jako nadbytečná otázka. Bye Bye Shanghai je esej o domově a o světě a o pobytu v těchto fiktivních sférách. A o kamarádech.

Michal Bregant, generální ředitel Národního filmového archivu

Po projekci proběhne diskuse s Janou Bokovou a Henriettou Foster na téma exil a identita

Filmová režisérka Jana Boková od roku 1968 střídavě žije v Londýně, Paříži a Buenos Aires a své filmy točí v angličtině, francouzštině, španělštině a češtině. Tato česká rodačka opustila svou domovinu v roce 1968 po invazi sovětských vojsk a dokončila svá studia v Paříži, kde získala doktorát v oboru umění se specializací na fotografii a surrealismus. Poté v USA fotografovala pro časopis Rolling Stone a následně se přestěhovala do Anglie, kde začala studovat na National Film School. Jako filmová režisérka debutovala v roce 1975 s kriticky uznávaným snímkem Militia Battlefield. Pro dokumentární série BBC Omnibus a Arena pravidelně točila mezinárodně oceňované snímky. Na působivý seznam jejích více než 20 dokumentů patří: Jen o jednu válku víc (1977), Marika a Marevna (1977–1978), Obývací pokoj (1978), Tak se vidím (1979), Utíkat s Quinnem (1980), Dallas, velký obchod (1981), Lidé ze Sunsetu (1983), Havana (1989–90), Avignon (1999), Eric Clapton! (2002), Tango Salon (2004) a Bye Bye Shanghai (2008). Také natočila celovečerní hrané filmy Hôtel du Paradis (Francie, 1986), promítaný na Filmovém festivalu v Cannes, a Deník na povídku (Diario para un cuento, Argentina, 1998). V roce 1979 promítalo její rané dokumenty kino National Film Theatre v Londýně, za její kompletní tvorbou se v roce 2002 ohlédlo pařížské muzeum Cinémathèque française, v roce 2012 Národní filmový archiv v Praze a v roce 2018 Muzeum kinematografie v Buenos Aires.

Henrietta Foster je televizní režisérka a scenáristka. Již od studentských let obdivovala Janu Bokovou a její naprosto originální dokumenty, které se pravidelně objevovaly na BBC. Se svou hrdinkou se setkala v roce 1984 a v Paříži s ní spolupracovala na jejím prvním celovečerním snímku Hôtel du Paradis. Od té doby jsou přítelkyněmi. Nejnovější film Henrietty Foster Beyond The Grace Note bude uveden v březnu na televizním kanálu Sky Arts. Výkonní producenti tohoto snímku jsou Leslie Megahey a Maureen Murray.

Vstupné: £7 + rezervační poplatek
Součástí 
Zaostřeno: Jana Boková

Vstup do kina je přes recepci Velvyslanectví České republiky v Londýně na adrese 26 Kensington Palace Gardens, Londýn, W8 4QY. Vchod je z ulice Bayswater Road. Vezměte prosím na vědomí, že prostor není bezbariérový.

Místo konání:

Czech Centre at the Czech Embassy Cinema, 26-30 Kensington Palace Gardens, Kensington, London, W8 4QY

Datum:

26.3.2020 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce

dní předem