Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.6.2005 0:00 - 0:00

Čankišou

Vystoupení známého představitele českého worldmusicu v Budapešti.

 

Brněnská kapela Čankišou vznikla v roce 1999 a od té doby si získala výrazné místo na poli české worldmusic. Muzikanti místo bigbeatu, který do té doby hráli v nejrůznějších formacích, zvolili etno, world music . Tu pojali svým vlastním a osobitým stylem. Oprášili legendu dávného lidu Čanki, naučili se jejich jazyk a posbírali hudební nástroje z různých koutů světa - dijderidoo, djembe, yabbara, flétny, perkuse, saxofony, mandolína, basa, bicí. Ovlivněni několika etniky - arabským, africkým, balkánským - a rockovou minulostí, tak vytvořili vlastně nový žánr: etnobigbeatovou dechovku. Hudba Čankišou s výraznou dechovou a rytmickou sekcí, založená na energii, přímo svádí k tanci a to bez rozdílu věku.

 

Členové:

Karel Heřman - zpěv
Zdeněk Kluka - zpěv, bicí, perkuse, Balaton, blasakoredeon, tahací harmonika
David Synák - didjeridoo, flétny, altsax, jinagovi, sopránsax, sbor
Martin Krajíček - mandolína, kytary, sbor
Jan Kluka - djembe, perkuse, bicí, trabuka, yarin, sbor
René Senko - tenorsax, sbor
Roman Mrázek - baskytara, sbor

 

 

O lidu Čanki (jednonohých) máme jen nejistá svědectví legend uchovaných posvátnými texty zejména těch národů, u nichž se knihy předčítaly a byly náboženstvím (Indie, Izrael, islámské země). V legendách ostatních národů se takřka nevyskytuje. O jeho existenci se dále zmiňují některé středověké spisy. Z těchto spisů lze vyvodit, že místo prapůvodního výskytu lidu Čanki bylo pravděpodobně na malém území v horských pouštních oblastech mezi dnešním Tureckem a Sýrií. Svou jedinou velkou vyvinutou nohu používali nejen k pohybu, ale i k vytváření stínu v nekrytých písečných oblastech. Tím se vysvětluje i berla, kterou si s sebou stále nosili a která zabodnutá do země sloužila jako opěra.

 

Čankiové, stejně jako celá tehdejší populace, mluvili (zpívali) tzv. prvotním jazykem, nazývaným syrský nebo sluneční, tzn. jazykem původní a legendární Sýrie, kterou védské texty symbolicky kladou na pól, kam také situovaly původní domov předků - Árjů. Tomuto místu se říkalo Thúle (římsky Ultima Thule - dodnes existují města jménem Tula: na Sibiři, v Laponsku, Irsku, Skotsku a Severní Americe). Tento rytmický jazyk, jímž byl podle legend předán lidem život, lze dnes obtížně zachytit, snad jen u nejstarších arabsko-afrických kmenů.

 

V Budapešti Čankišou vystoupí v Zöld Pardonu, v rámci letních večerů "Nejdelší letní festival".

 

www.zp.hu

Místo konání:

Szegfű u. 4.
1063 Budapešť
Maďarsko

Datum:

29.6.2005 0:00 - 0:00

Organizátor:

SzemTanú BT


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala