Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.1.2014 - 18.2.2014

Oslavit Paříž

Na objednávku města Paříže se vystavuje unikátní kolekce 40 původních děl od 40 světově proslulých grafiků z 25 různých zemí. Mezi nimi figuruje i český zástupce: Karel Míšek.

 

 

V celé Paříži
8. leden - 18. únor 2014

 

Na Champs-Élysées
22. leden - 5. únor 2014

 

Čtyřicet největších mezinárodních grafiků bylo vyzváno, aby oslavili legendu, unikátní hlavní město Paříž, v rámci mimořádné mezinárodní grafické objednávky.

Jejich díla budou vystavená v samém srdci hlavního města Francie, na jedné z nejkrásnějších avenue světa, na Elyzejských polích, a na více než 1600 ploch ve všech čtvrtích hlavního města.

Tato objednávka se uskutečňuje díky mimořádné podpoře města Paříž a partnerství s JCDecaux, nepřehlédnutelným aktérem vnější komunikace v Paříži i ve světě.

JCDecaux jako sprostředkovatel umění grafické úpravy ví, jak vytvořit silné pouto mezi umělci a občany. Skutečná vitrína grafické tvorby, dlouholetá činnost JCDecaux svědčí o své službě městu a jeho zkrášlení. 

 

Hosté: 40 grafiků z 25 zemí:

Reza Abedini / Irán

Michal Batory / Francie

Anthon Beeke /Holandsko

Studio Boot /Holandsko

Tomasz Boguslawski / Polsko

Seymour Chwast /USA

Paul Cox / Francie

Ronald Curchod / Francie

Paul Davis /Anglie

Cyan /Německo

Bülent Erkmen / Turecko

Isidro Ferrer /Španělsko

Marta Granados /Kolumbie

Yuri Gulitov /Rusko

Melchior Imboden /Švýcarsko

Radovan Jenko / Slovinsko

Roman Kalarus / Polsko

Mitsuo Katsui / Japonsko

Alain Le Quernec / Francie

Rico Lins / Brazílie

Luba Lukova /USA

M/M / Francie

Alejandro Magallanes /Mexiko

Javier Mariscal /Španělsko

Karel Míšek/Česká republika 

German Montalvo /Mexiko

Istvan Orosz /Maďarsko

Ostengruppe / Rusko

Kari Piippo / Finsko

David Plunkert  /USA

R2 / Portugalsko

Idania del Rio / Kuba

Ahn Sang-Soo / Jižní Korea

UG. Sato / Japonsko

Leonardo Sonnoli / Itálie

Kan Tai-Keung /Čína

Tomi Ungerer / Francie

Henning Wagenbreth /Německo

Garth Walker /Jihoafrická republika

Catherine Zask / Francie

 

 

Karel Míšek

Studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru prof. Františka Muziky. Studium ukončil v roce 1970. V letech 1971–1973 studoval na Akademii výtvarných umění ve Varšavě u prof. Henryka Tomaszewského. Zabývá se především plakátovou tvorbou a grafickým designem. Od roku 1994 vede ateliér grafického designu na Fakultě užitého umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Vede katedru vizuálních komunikací tamtéž.
V roce 1999 byl jmenován docentem na základě habilitačního řízení na VŠUP v Praze. 
V roce 2006 obhájil doktorskou práci a získal doktorát Ph.D. na Akademii výtvarných umění ve Varšavě.
Je předsedou ochranné organizace autorské Gestor, která zastupuje autory v České republice i v zahraničí v oblasti ochrany autorských práv.
Je předsedou profesního sdružení AUG Design, které rozvíjí komunikačně-výstavní a osvětovou činnost v oblasti výtvarného umění.

V 70. – 90. letech spolupráce s Národním divadlem, později s divadly E. F. Buriana a S. K. Neumanna v Praze, s orchestry Česká filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu aj. Spolupráce s  nakladatelstvím Albatros, Středočeským nakladatelstvím, Metrostavem, PSJ Holding a KPM Consult. Od roku 1997 spolupráce s Městským divadlem v Ústí nad Labem. Od roku 2000 spolupráce s hudebním festivalem Talichův Beroun.

Za grafiku pro všechny

Grafický design je v různých formách nedílnou součástí našeho každodenního života. Plakáty, knihy, noviny, časopisy, obaly, etikety, vývěsní štíty, informační tabule, webové stránky, filmové titulky, vizuální styl televizních kanálů, to vše nás doprovází, ať už jsme doma, v zaměstnání, na cestách nebo se věnujeme svým volnočasovým aktivitám. Grafický designer skutečně nese společenskou odpovědnost.

Přestože o ní máme určité povědomí, je tato disciplína pro širokou veřejnost spíše velkou neznámou. A to navzdory tomu, že aktivity související s grafickým designem zaměstnávají ve Francii desetitisíce osob a představují významný zvlášť dynamický sektor ekonomiky.  Grafický řetězec (papír, tisk, výlep, digitální média,…) je jedním z hlavních ekonomických aktérů v zemi. Umělecké školy vzdělávají tisíce studentů v oblasti grafického designu a vizuální komunikace. Věnují se mu též nejrůznější iniciativy, o čemž svědčí množství specializovaných festivalů, veřejných institucí a odborných časopisů.

Je načase, aby grafičtí designéři začali uvažovat o znovuzískání svého prostoru v každodenním životě. Aby si uvědomili, že etiketa od vína či sody, jídelní lístek v restauraci nebo jízdenka, jsou každý den stejně tak důležité a viditelné jako plakát divadelního představení nebo katalog výstavy.

Nadto ve Francii a zejména v Paříži dosud chyběla událost, která by grafiku, jinde ve světě opěvovanou, představila široké veřejnosti.

Výjimečná komunikační platforma Svátek grafiky, si přeje spojit všechny účastníky této disciplíny a nabídnout návštěvníkům široké panorama těch nejkrásnějších francouzských a zahraničních realizací. Už je na čase, aby se profesionálové konečně setkali s nejširším publikem.

Tým Svátku grafiky

www.fetedugraphisme.org

 

Místo konání:

Paříž

Datum:

Od: 8.1.2014
Do: 18.2.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala