Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.1.2013 17:00

Pozor - Černá sanitka přijíždí do Varšavy

Řádí černá sanitka a únosci dětí v obchodních domech také v Polsku? O příbězích kamarádů vašich kamarádů, které se zaručeně staly, a nikdo u nich nebyl. Pohovoří největší český odborník na toto téma Petr Janeček, autor televizního seriálu a knihy Černá sanitka, a jeho polský kolega Filip Graliński, autoři sbírek tzv. městských legend.

„To mi vyprávěl kamarád, že se stalo sestřenici jeho spolužáka…“ Podobně začínají více či méně věrohodné historky, které s úsměvem či s děsem v očích posloucháme, krčíme nad nimi rameny, ale nakonec je jako zaručeně pravdivé posíláme dál.  A tak putují od hospody k hospodě, od školy ke škole, od firmy k firmě, a že jde o novodobý folklor, si většinou ani neuvědomíme.

Toto téma se ve světě začalo vážně studovat, a zjišťuje se, že v různých zemích si lidé vyprávějí podobné příběhy. Vědecky se jim říká městské legendy. Novodobé Červené Karkulky a Palečkové?

Vyprávějí si Poláci a Češi stejné nebo se v něčem liší? Má na ně vliv mentalita národa? Srdečně vás zveme 14. ledna 2013 na Varšavskou univerzitu na diskusi dvou odborníků prokládanou filmy:  Petra Janečka, předního českého etnologa a folkloristy, který se do povědomí veřejnosti zapsal knižními sbírkami městských legend „Černá sanitka“. První díl vyšel v roce 2006 a získal si takovou popularitu, že se stal předlohou divadelního představení, rozhlasové hry Českého rozhlasu a stejnojmenného patnáctidílného komentovaného seriálu České televize.

Na Petra Janečka naváže Filip Graliński, mimo jiné autor sbírky současných legend „Znikająca nerka” („Ztracená ledvina“, Poznań, 2012) a zároveň redaktor webového portálu atrapa.net, který shromažďuje a mapuje projevy moderního folkloru a jejich šíření především ve virtuálním světě.

Besedu uzavře odbornice na populární a současnou kulturu, Zuzanna Grębecka, pracovnice Instytutu Kultury Polskiej (Uniwersytet Warszawski) a Jana Tomášová

 

Místo konání:

Państwowe Muzeum Etnograficzne, Kredytowa 1, Warszawa

Datum:

14.1.2013 17:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala