Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.4.2010 0:00 - 0:00

„Češi a Poláci v Evropě: 1989 a dnes”

Co může Polsko a Česko společně vytvořit? Dokážou Poláci a Češi spolupracovat? Váží si sebe navzájem? Jsou spíše partnery, přáteli, rivalizují spolu nebo jen sousedí? Jaké to bylo za Sametové revoluce? Jsou dnes česko-polské vztahy na stejné úrovni jako před 20, 30 lety? – takové otázky kladli studenti jedné ze dvou prestižních akademických institucí College of Europe z polského Natolinu. Na jejich otázky odpovídali dva novináři – z české strany Petruška Šustrová, z polské Tomasz Maćkowiak. Konferenci tematicky doplňovala zde instalovaná dokumentární výstava Českého centra ve Varšavě českého historika Petra Blažka „Odkaz s lidskou tváří“ o historii Polsko – československé Solidarity. http://www.mzv.cz/warsaw

Velvyslanectví České republiky ve spolupráci s Českým centrem zorganizovalo diskusní panel pro studenty College of Europe z Natolinu. College of Europe zahrnuje dvě instituce -  v Bruggách (Belgie) a v Natolinu (Polsko). Instituce v Natolinu byla založena v roce 1994 jako reakce na aktivity a úsilí zemí střední a východní Evropy na poli integrace do EU. Jde o prestižní akademické instituce, které již mnoho let nabízejí jednoroční postgraduální studium zaměřené na problematiku Evropské unie a evropské integrace. College of Europe je charakteristická svou nezávislostí, bilingvismem (angličtina a francouzština), různorodostí vyučujících (specialisté ze širokého akademického zázemí a zaměstnanci evropských institucí) a multikulturním evropským prostředím studentského života.
Na otázky studentů z Natolinu odpovídali dva novináři: Petruška Šustrová, známá česká disidentka, znalec polsko-českých vztahů, současná novinářka a překladatelka z polštiny a angličtiny a Tomasz Maćkowiak, polský novinář, někdejší dopisovatel deníku Gazeta Wyborcza v Praze.
Ve foyer před konferenční místností byla instalována putovní výstava o historii Polsko-československé Solidarity českého historika Petra Blažka, který při jedné z vernisáží (v polské Vratislavi) žertovně označil právě Petrušku Šustrovou jako nedílný trojrozměrný exponát této výstavy.

Více informací na: www.coleurop.be

 

Místo konání:

Al. Róż 16
00-556 Varšava
Polsko

Datum:

21.4.2010 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum, Ambasáda České republiky


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala