Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.11.2019 0:00 - 31.12.2019 0:00

Češi v Užhorodě

Koordinační a výzkumná cesta českých delegátů do Užhorodu, který se stane srdcem několika budoucích projektů ČCK pro rok 2020.

Užhorod, místo z podstaty multikulturní, které historicky přináleželo k různým zemím (také k Československu) je jednou z hlavních bran, jimiž dnes z EU vstupujeme na Ukrajinu, resp. na Východ. Fotografka a výtvarnice Denisa Burkalo zde plánuje dokumentovat české stopy a režisér Břetislav Rychlík divadleně inscenovat jedno z nejúspěšnějších představení všch dob Baladau pro banditu, divácky oblíbený slavný muzikál Milana Uhdeho a Miloše Štědroně, napsaný na motivy románu Ivana Olbrachta. Dalšími členy delegace jsou novinář a dramaturg Petr Minařík a hudební skladatel Petr Hromádka.

 

 


 

Petr Hromádka | hudba

(* 31. srpna 1958 v Brně)

Je jedním z nejžádanějších autorů divadelní a scénické hudby na Moravě. Hudbou se zabýval od gymnaziálních let a nejprve amatérsky. Na Vysoké škole hrál na bicí v kapele s názvem „Ještě jsme se nedohodli“. Od druhé poloviny 80. let, kdy působil jako herec v brněnském Ochotnickém kroužku, se datuje jeho pravidelná spolupráce s režisérem J. A. Pitínským, z níž vzešla např. legendární inscenace Našich furiantů (premiéra v roce 2004, stále na repertoáru Národního divadla v Praze). Mezi další režiséry, s nimiž opakovaně spolupracuje, patří také Vladimír Morávek. Za hudbu k jeho úspěšnému divadelnímu projektu Sto roků kobry (2004), který vznikl v brněnském Divadle Husa na provázku a představil čtyři románová díla F. M. Dostojevského, získal Cenu Alfréda Radoka. S režisérem Břetislavem Rychlíkem spolupracoval v minulosti např. na ceněné inscenaci Gazdiny roby (2009 / Národní divadlo Brno) nebo nedávno na světové premiéře hry Karla Steigerwalda Cena facky aneb Gottwaldovy boty (2014 / Slovácké divadlo Uherské Hradiště). Složil hudbu pro řadu českých i moravských divadel napříč republikou. S Východočeským divadlem Pardubice spolupracoval poprvé v roce 2012 na inscenaci Hany Mikoláškové Blbec k večeři. Je autorem hudby k celovečernímu filmu Michaely Pavlátové Nevěrné

 


Denisa Blatná(*1974, Brno CZ)

 Denisa Blatná, rozená Denisa Burkalo vystudovala  Školu umění a designu - obor fotografie.

Na studiích byla ve třídě  profesora Jiřího Víška, který spolu s úžasným kolektivem spolužáků umocnil její vášeň pro fotografování. Z nadšení pro čtvercový formát 6x6 dvouokých zrcadlovek vznikla ještě na škole umělecká skupina Česká Paralaxa (1995), kde tehdy D.Burkalo byla jedinou ženou.

Po ukončení studia se D.Blatná věnovala především módní a dokumentární fotografii.

Kromě toho se věnuje také grafickým ilustracím. Ilustrovala jazykovou publikaci Don´t give up! Fotograficky ilustrovala knihu Zdeňka Krále Drakouni.

Od roku 2016 se kromě fotografie věnovala i textilnímu výtvarnictví.

Navrhovala módní designy pro českou značku BohemaArt.

 V současné době se její  fotografická vášeň odráží v její tvorbě v podobě autoportrétů, které jsou pro ni vždy dobrodružstvím i terapií zároveň. Je pro ni důležitý vlastní fyzický prožitek, který je silně emoční, jde do hloubky a vrstvu po vrstvě z ní sloupává jakoby její staré vrstvy. Její vlastní propojení s   fotografovaným, jemné vpíjení do okolí, kdy se sama stává její součástí je pro její současnou tvorbu  typické. Grafické prvky okolí se snoubí s jejími vlastními. To celé dohromady dává divákovi zcela nový pohled na skutečnost, která by se pro mnoho lidí, na první pohled zdála zcela obyčejná. Každé nové prostředí je pro ni výzvou.

V roce 2018 vznikla v srdci Plzně, na pavlači - umělecká skupina MoUCHY- D.Blatná, fotografka Katkou Pračkovou /SK/ a malíř roman turcel /SK/. Toto uskupení přátel zásadně ovlivnilo další tvorbu D.Blatné. S novou chutí a tvůrčím potenciálem se směle vrhá do přítomných uměleckých vod.

 


 

Břetislav Rychlík - divadelní a filmový režisér, herec, divadelní pedagog na JAMU v Brně

Po anabázi v oblastních divadlech (Zlín, Uherské Hradiště, Most) se od roku 1982 stal hercem HaDivadla v Brně. V angažmá do roku 1996. Hrál řadu hlavních rolí v inscenacích Arnošta Goldflama, Svatopluka Vály,  podílel se na projektech českých alternativních divadel ( Cesty, Sabina, Rozrazil). Připravoval autorské projekty a  režíroval. V roce 1986 hrál půl roku s částí souboru HaDivadla v pavilonu Britské Columbie na EXPU 86 v kanadském Vancouveru. S HaDivadlem se zúčastnil řady mezinárodních divadelních festivalů ( Polsko, Německo, Rakousko, Itálie, Francie, Švýcarsko). Spolupracuje s Divadlem Husa na Provázku. Od roku 1992 do roku 2003 autor desítek vydání rozhlasového cyklu Antikvariát Břetislava Rychlíka, který mapoval zasunuté, léta umlčované osobnosti naší kultury, nekomerční tvorbu a opomíjená společenská témata.  Jako herec hrál ve filmech režisérů Věry Chytilové, Dušana Hanáka, Hynka Bočana, Miroslava Balajky, Ivana Baladi, Václava Křístka,  Zdeňka Tyce, Martina Duby, Roberta Sedláčka aj. Režíroval v českých a slovenských divadlech. Z divadelních režií posledních let byla vysoce ceněna jeho  úprava tragédie Gabriely Preisové Gazdina roba (2009 –Národní divadlo v Brně), hra Karla Steigerwalda Hrej komedii (2011 -  Divadlo Husa na provázku), vlastní dramatizace románu bratří Mrštíků Rok na vsi (2011, Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích  – Ceny České divadlo 2012 : druhé místo v hodnocení odborné poroty – počin roku a vítěz divácké ankety). Ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti režíroval světovou premiéru hry Karla Steigerwalda Cena facky aneb Gottwaldovy boty(červen 2014 ). Ve Východočeském divadle v Pardubicích uvedl hru Josefa Topola – Konec masopustu ( únor 2016).

Od roku 1997 do roku 2 000 pracoval na poloviční úvazek jako dramaturg České televize. V roce 1993 získal novinářskou Cenu křepelek. Jeden z vítězů  Evropského fejetonu (1994). Natočil přes tři sta dokumentárních filmů ( domácí i mezinárodní ceny – Moskva, Krakov, Varšava) – Ó, ty, černý ptáčku, Jeden rok, Kamenolom boží, Černá srdce, Skaut má holá kolena, Cirkus Havel…. V poslední době produkoval a režíroval seriál Fenomén underground. V roce 2001 mu vyšla v nakladatelství Petrov kniha fejetonů a esejů  „Konec žebřiňáků“. Pravidelně režíruje autorské pořady pro folklórní festivaly ( Strážnice, Slovácký rok Kyjov, Horňácké slavnosti). Je pedagogem divadelní fakulty JAMU v Brně ( docent v ateliéru režie a dramaturgie). Člen Sdružení Q a Křížovnické školy čistého humoru bez vtipu. Je členem poroty Ceny Františka Kriegla.


 

 

Místo konání:
Užhorod
Datum:

Od: 28.11.2019 0:00
Do: 31.12.2019 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala