Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.7.2020 - 7.8.2020

Česká kaligrafie v galerii Českého centra Tokio

Po uvedení na kaligrafické výstavě „Hatai“ v tokijské čtvrti Shinjuku se výběr z české kaligrafie přesunul do galerii Českého centra Tokio. Díla Petry Vitáskové, Jana Vašáka, Jana Straky a Zdeňka Sklenáře byla doplněna o ukázky prací dalších 18 českých a čtyř japonských kaligrafů. Výstavu je možné navštívit do 7. srpna.

 

Výstava prezentuje přístup českých autorů k japonské kaligrafii a nabízí tak návštěvníkům galerie Českého centra svěží a zajímavou reflexi disciplíny, kterou mnozí považují za ryze japonskou. Výstava tímto oslavuje 100 let od navázání diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Japonskem a zároveň dokazuje, že obě země i v současnosti pojí živá kulturní výměna.

Kdy: 10. 7. - 7. 8. 2020
Kde: České centrum Tokio (http://tokyo.czechcentres.cz/cs/o-nas/kontakt/)

Vstupné zdarma

Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků / Česká sekce AICA rozvíjejí již několik let na základě pravidelné výměny výstav systematickou prezentaci současné japonské kaligrafie, jejíž výuka našla své nadšené stoupence i u nás.

Autoři zpracovávají japonské znaky v tradičních i volných stylech. Obsahově zařadili do svého výtvarného vyjádření slovo, básně i japonská přísloví. Většina děl je v polovičním klasickém formátu tzv. yo fuku – 36 x 65 cm. Kaligrafie jsou stylově adjustovány do svitků či jsou podlepovány tradičním způsobem, rámovány do obrazů, anebo nalepeny na desky. Některé práce jsou již prováděny od začátku přímo na tuhém papíře.

 

Organizace: České centrum Tokio
Spoluorganizace:
Ministerstvo kultury České republiky, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků / Česká sekce AICA, Zdeněk Sklenář Foundation, Tokyo Calligraphy Association 

Místo konání:

2-16-14 Hiroo
150-0012 Tokio, Shibuya-ku
Japonsko

Datum:

Od: 10.7.2020
Do: 7.8.2020

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala