Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.7.2015 - 8.8.2015

Česká literatura na vlámských prknech – divadelní festival Theater aan Zee v Oostende

Od 29. července do 8. srpna 2015 se v belgickém přímořském letovisku Oostende koná každoroční divadelní festival Theater aan Zee. Letošním hlavním hostem festivalu je osobitý vlámský soubor Theater Zuidpool z Antverp, který mj. s oblibou inscenuje české literární předlohy. A tak tentokrát festival nabídne bohatý program o Bohumilu Hrabalovi a jeho díle, protože jednou ze stěžejních současných inscenací souboru je Hrabalova Příliš hlučná samota, ale na pořadu je také velmi úspěšné starší představení OPUS XX, dramatizace knihy Europeana Patrika Ouředníka.

Theater Zuidpool už deset let tvoří trojice Jorgen Cassier, Sofie Decleir a Koen van Kaam. Při tvorbě inscenací však spolupracují s celou škálou dalších lidí: nejen divadelníků, ale i tanečníků, výtvarníků, hudebníků atd. Současně poskytují prostory svého antverpského divadla pro projekty jiných divadelních tvůrců.

OPUS XX se v letech 2009–2011 s velkým úspěchem hrál na vlámských a nizozemských scénách (a také třeba v Antverpách na náměstí, na bedýnce uprostřed víkendového korzujícího davu). Dcera ze slavné vlámské herecké rodiny Sofie Decleir vystoupila s touto inscenací na divadelním festivalu v Oostende před čtyřmi roky, na závěr dvouleté šňůry představení v nizozemštině, ale bylo jasné, že se s touto svou hereckou exhibicí ještě nechce rozloučit nadobro: uvažovala o zahraničních vystoupeních v němčině či v angličtině.

Literární předloha vyšla v nizozemštině o osm let dřív, ale malé nakladatelství Fagel mezitím zkrachovalo, takže v srpnu 2011, kdy se OPUS XX v Oostende hrál, Ouředníkova Europeana v nizozemském překladu nebyla k dostání. V roce 2012 je v reedici vydalo jiné malé nakladatelství (IJzer z Utrechtu), a tak součástí letošního festivalu TAZ v Oostende bude i literární pořad věnovaný této knize.

Jestliže OPUS XX a Europeana jsou jen oprášením staršího představení, Hrabalova Příliš hlučná samota je v repertoáru souboru žhavá aktualita. Inscenaci plánoval Koen van Kaam už v srpnu 2011. Kromě tří představení Příliš hlučné samoty (v přístavním skladišti Loods NMBS) připravil Koen van Kaam speciálně pro festival divadelní monolog založený na Hrabalově Legendě o krásné Julince (v překladu Keese Merckse).

Dílo Bohumila Hrabala přiblíží překladatel Kees Mercks osobně v literárním salonu, kde na závěr pokřtí svůj čerstvý překlad tří dopisů Dubence (pod názvem Lieve Dubenka ho v sešitovém vydání a v nákladu kolem pěti set výtisků připravilo malé amsterodamské nakladatelství a knihkupectví Pegasus, které se zaměřuje na slovanské literatury). Ve festivalovém cyklu literárních pořadů s názvem Uitgelezen aan zee (slovní hříčka s významem „přečteno u moře“ nebo „vybrané/exkluzivní kusy u moře“) však dojde i na zatím poslední větší publikaci z Hrabalova díla: brožovanou reedici knihy Verpletterde schoonheid (Rozdrcená krása). Knihu znovu vydalo na podzim 2013 amsterodamské nakladatelství Prometheus/Bert Bakker. O knize bude diskutovat vlámská spisovatelka Diane Broeckhoven a kabaretiér Wouter Deprez.

Český program na festivalu TAZ v Oostende

Představení:

OPUS XX, De Grote Post:
1. srpna, 15 h.; 2. srpna, 20 h. (obě představení jsou už vyprodána)
(obsahuje dvacetiminutovou kompilaci z představení na vimeu)

Al te luide eenzaamheid (Příliš hlučná samota), Loods NMBS:
1. srpna, 20 h.; 2. srpna, 17 h.; 3. srpna, 20 h.
(obsahuje trailer s krátkou ukázkou z představení)

De bloedmooie Julinka (Legenda o krásné Julince), De Grote Post (Foyer Kleine Post):
7. srpna, 15.30 h., 19.30 h.; 8. srpna, 11 h.; 15.30 h. (všechna čtyři představení jsou už vyprodána)

Literární pořady:

Salongesprek – beseda s překladatelem Keesem Mercksem a hercem Koenem van Kaamem o Příliš hlučné samotě Bohumila Hrabala a křest knížky Lieve Dubenka 2. srpna, 11 h., De Grote Post (Panorama zaal)

Uitgelezen aan zee – beseda o knize Patrika Ouředníka Europeana, přel. Edgar de Bruin, s účastí Davida Van Reybroucka a Joba Cohena
2. srpna, 16 h., De Grote Post

Uitgelezen aan zee – beseda o knize Bohumila Hrabala Verpletterde schoonheid, přel. Kees Mercks, s účastí Diane Broeckhoven a Woutera Depreze.
5. srpna, 16 h., De Grote Post

Přehled titulů zmíněných v textu:
Patrik Ouředník: Europeana, een zeer korte geschiedenis van de twintigste eeuw, přel. Edgar de Bruin, IJzer, Utrecht, 2012 (reedice Fagel 2003)
Bohumil Hrabal: Verpletterde schoonheid (Zwaar bewaakte treinen, Al te luide eenzaamheid, Ik heb de koning van Engeland bediend), přel. Kees Mercks, Prometheus/Bert Bakker, Amsterdam, 2013
Bohumil Hrabal: Lieve Dubenka (tři dopisy Dubence), přel. Kees Mercks, Pegasus, Amsterdam, 2015
Ambre, Valérie Bergeová, Bohumil Hrabal a Lionel Tran: Příliš hlučná samota – komiks (Une trop bruyante solitude), přel. Renata Šagátová, Maťa, Praha, 2005

Web festivalu: http://taz2015.theateraanzee.be/

Autor článku je Magda de Bruin Hüblová

Místo konání:
Oostende
Datum:

Od: 29.7.2015
Do: 8.8.2015

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala