Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.7.2015 - 14.7.2015

Česká věda bojuje s viry na EXPO 2015 v Miláně

Od 1. do 14. července 2015 bude na světové výstavě EXPO v Miláně v pavilonu České republiky k vidění nový výstavní projekt Českých center připravený ve spolupráci s ÚOCHOB (Ústav organické chemie a biochemie) věnovaný vědci prof. Antonínu Holému a jeho objevům při vývoji léčiv proti AIDS a hepatitidě B, pod názvem „Česká věda bojuje s viry“. Vernisáž se uskuteční 11. července v 15:00. Výstava bude součástí Dnů české vědy.

Prof. Antonín Holý se narodil 1. září 1936 v Praze. Je jedním z nejúspěšnějších českých vědců 20. a 21. století. Založil českou školu chemie nukleových kyselin známou po celém světě. Více než 35 let se zabýval vývojem látek účinných proti virovým onemocněním včetně žloutenky typu B a AIDS. Je objevitelem nové třídy látek, které pomáhají stovkám milionů lidí ve světě a které se staly základem dnes nejdůležitějších léků proti AIDS (Viread, Truvada, Atripla) a žloutence typu B (Hepsera, Viread). Má na kontě více než 650 publikací a 60 patentů.

Výstava představuje formou unikátního exponátu jedinečné momenty ze soukromého i pracovního života významného vědce – chemika Antonína Holého. Jde o neopakovatelné amatérské i profesionální záběry, které návštěvníka provedou pestrým vědeckým prostředím, ve kterém profesor Holý pracoval a kde učinil své zlomové objevy při vývoji nových léčiv určených k léčbě virových onemocnění (AIDS, hepatitida B a další). Příběh, který exponát vypráví, přibližuje Antonína Holého nejen jako člověka a vědce, za kterým stála mnohaletá mravenčí práce, ale také jako člověka se štěstím potkat správné lidi ve správný čas.

Výstava vznikla z iniciativy Českých center a Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR a Národním technickým muzeem v Praze. Autorem expozice je výtvarník Jáchym Šerých. Výstava je koncipována jako putovní a po milánské premiéře pokračuje do Maďarska a Španělska.

 

Místo konání:

Padiglione Repubblica Ceca EXPO 2015

Datum:

Od: 1.7.2015
Do: 14.7.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala