Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.3.2020 19:15

Odloženo: České filmové středy: Křik

Srdečně vás zveme na další film z cyklu České filmové středy. Tentokrát se bude promítat snímek Křik, který je první celovečerním filmem režiséra Jamila Jireše. Úvodní slovo k filmu a celkové situaci pronese Robert Kulmiński. Projekce se bude konat v malém sále kina Elektronik. Vzhledem k omezenému počtu míst doporučujeme, abyste si lístky zakoupili předem.

Křik

Křik je první celovečerní hraný film Jaromila Jireše, kterým se tento tvůrce zařadil mezi úspěšné a talentované debutanty šedesátých let. Jeho generačními souputníky byli tehdejší spolužáci z pražské filmové fakulty AMU Miloš Forman, Věra Chytilová a Jiří Menzel. Inspirací pro jejich tvorbu byla francouzská filmová avantgarda, která se vyznačovala především dokumentaristickým přístupem v oblasti hrané tvorby. Zřetelný vliv dokumentaristické praxe ovlivnil i prvotinu Jaromila Jireše, která vznikla podle scénáře Ludvíka Aškenazyho. V četných reminiscencích autoři vyprávějí příběh jednoho důležitého dne v životě mladé dvojice - je to den, kdy má na svět přijít jejich první dítě. Jaromil Jireš použil nekonvenční metodu snímání skrytou kamerou. Pro zvýšení autentičnosti zde hrála také řada neherců. Film získal Zvláštní uznání za dílo mladého režiséra na XVII. MFF v Cannes 1964. (oficiální text distributora)

 

Jaromil Jireš
 

Jaromil Jireš se narodil 10. prosince 1935 v Bratislavě. Po odmaturování na administrativní větvi filmové Střední průmyslové školy v Čimelicích (1954) nastoupil na pražskou FAMU, kde postupně absolvoval obor kamery (1958) a režie (1960). Už na FAMU zaujal svými studentskými filmy, u nichž byl kromě autorem námětů a scénářů i kameramanem (Sál ztracených kroků) a také režisérem (Horečka, Strejda, Stopy). U Jakubiskova snímku FAMU s názvem Mlčení (1963) byl autorem textů k písním. Začínal u Alfréda Radoka, když s ním spolupracoval na Polyekránu pro veletrh v Brně a italském Turíně, a jako režisér v letech 1960 – 1962 a 1975 v Laterně magice (např. Houslový koncert, loutkový Don Špagát, Ztracená pohádka aneb výlet do hodin).

Od podzimu 1960 se stal zaměstnancem Filmového studia Barrandov. O tři roky později natočil svůj první celovečerní snímek Křik (1963), který je považován za jedno ze zakladatelských filmových děl „nové vlny“ 60. let. Téměř ke všem svým snímkům si psal náměty (např. Srub, Don Juan 68, … A pozdravuji vlasštovky, Prodloužený čas), literární (Křik, Žert, Valerie a týden divů, Lidé z metra, Útěky Domů aj.) i technické (Žert, Valerie a týden divů, aj.) scénáře. Na svých scénářích pracoval i s dalšími literáty. V začátcích jeho režijní kariéry bylo typické zaměření na citovou stránku a duševní rozpoložení člověka, potlačení dějové linie a kladení důrazu na uměleckou a estetickou stránku filmu. Další slibný vývoj přerušila normalizační kultura.

Jako režisér spolupracoval s televizí (Královský gambit, Zápisník zmizelého, O labuti, aj.). Po roce 1989 vyučoval na FAMU (od roku 1999 už jako docent) a u filmů studentů byl pedagogickým vedoucím. Jeho snímky získaly desítky ocenění na domácích i zahraničních festivalech a soutěžích. Za režii filmu Učitel tance (1994) byl nominován na Českého lva (1995). Sám vystoupil v dokumentech Vidím svět jako bílý autobus (1995) a V centru filmu – V teple domova (1998). Ke konci života ho omezovala nemoc. Jaromil Jireš zemřel 24. října 2001 v Praze v nedožitých šestašedesáti letech. (zdroj csfd.cz)

Více informací a vstupenky se dočtete na stránkách Kina Elektronik

 


 

Místo konání:

Generała Zajączka 7, 01-518 Warszawa

Datum:

18.3.2020 19:15

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala