Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.10.2020 18:00 - 3.11.2020 0:00

České hrdinky / První ženy / Já jsem Bulharka

Tři projekty propojené jedním tématem – vzrušující a kontraverzní, ctěné a nenáviděné ženské postavy, které svým příběhem poznamenaly dějiny Česka, Slovenska a Bulharska a umožnily ženám rozhodovat o vlastním osudu.

České hrdinky. Významné ženy české historie a současnosti

Ilustrovaná mozaika příběhů významných českých žen - panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu.

Projekt byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové. Přináší portréty 50 významných ženských osobností, viděných očima současné mladé vlny ilustrátorek a ilustrátorů, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt navazuje na stejnojmennou knižní publikaci, která vyšla nedávno.

Partneři: SUTNARKA – Fakulta designu a umění Západočeské univerzity v Plzni a Radio Prague International

 

První ženy

Výstava Slovenské republiky v Sofii s názvem První ženy prezentuje životní příběhy slavných slovenských žen, které se historicky první realizovaly v různých oblastech veřejného života. Klade se důraz na jejich skutky, na důležité otázky týkající se rovnosti žen a mužů, na roli ženy v našich dějinách. Zároveň se poukazuje na přínos zastoupených osobností k rozvoji vědy, kultury a národní identity.

Projekt je prezentován na platformě www.prvezeny.sk a jeho koncepce je vytvořena ve spolupráci s občanským sdružením CHARAKTER – Film Development Association, s autory a režiséry dokumentárních filmů a dalšími experty. Financován je Ministerstvem spravedlnosti Slovenské republiky, Magistrátem města Bratislavy a Nadaci na podporu umění.

 

Já jsem Bulharka

Výstava ukazuje 15 děl, z nichž většina byla vytvořena k vydání knihy Petji Alexandrové Já jsem Bulharka: 40 příběhů, 40 portrétů.

V expozici se portréty liší od literárního kontextu a žijí samostatně jako vizuální příběh. Jejich autorky si daly za úkol přiblížit nám úchvatné i kontraverzní, vzrušující i svérázné, uctívané i nenáviděné ženské postavy, které zanechaly stopy v dějinách Bulharska a tak nám dávají možnost v současné době určovat a vytvářet svoji budoucnost.

Umělkyně, které se zapojily do projektu, pracují v různých oblastech vizuálního umění – malba, grafika, sochařství, ilustrace, design, keramika, současné umění. Tím, že se srovnávají, nebo staví proti, vytvořily rozmanitou a zajímavou škálu hrdinek. 

Selekce, která je vystavena v Českém centru, obsahuje práce Tekly Aleksievé, Anžely Minkové, Gergany Dzingarové, Elici Dimitrové, Rosici Ralevé, Mileny Valnarové, Dory Ivanové, Eleny Panajotové, Kapky Kanevé, Svetlany Mirčevé, Moniky Popové, Vjary Bojadžievé, Michaely Karadžové, Migleny Papazové a Asji Kolevé.

Ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Sofii, Velvyslanectvím Slovenské republiky v Sofii a bulharským nakladatelstvím Ciela.

Akce je součástí programu u příležitosti 100. výročí diplomatické spolupráce mezi Bulharskem, Českou republikou a Slovenskem.


 

 

 

Místo konání:

Rakovski 100
1000 Sofia
Bulharsko

Datum:

Od: 14.10.2020 18:00
Do: 3.11.2020 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala