Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.11.2004 0:00 - 0:00

České sny v Gijónu

V rámci projektu České sny se představí v Gijónu violončelista Jiří Bárta v klavírním doprovodu Jana Čecha.

 

Program:

 

Jiří Bárta – cello + Jan Čech – piano

 

-         Leoš Janáček: Pohádka (1910/1923)

-         Petr Eben: Baladická suita pro violončelo a klavír (1955)

-         Antonín Dvořák: Rondo, Op. 94, Tiché lesy, Op. 68, č. 5

-         Bohuslav Martinů: Sonáta č. 3 pro violončelo a klavír (1952)

 

 

 

 

 

Výstava o velkých osobnostech české hudby, B. Smetanovi, L. Janáčkovi a A. Dvořákovi za příležitosti koncertu. Španělskému publiku se tak naskytne příležitost dozvědět se něco bližšího o české hudbě jako takové.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jiří Bárta

violoncello

 

 

 

Jiří Bárta vstoupil na hudební scénu na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století a brzy se dostal do mezinárodního společenství předních cellistů. Studoval v Praze u Josefa Chuchra a Mirka Škampy a v Kolíně nad Rýnem u Borise Pergamenščikova. V roce 1991 obdržel cenu Europäische Förderpreis für Musik v Drážďanech a v témže roce také získal Rostropovich-Hammer Award v Los Angeles. Spolupracuje s předními českými a mezinárodními orchestry, dirigenty a komorními tělesy, je pravidelně zván na přední festivaly a pódia (Edinburgh, Berlín, Bratislava, Pražské Jaro, Schubert Festival – Salzburg 1997, Teatro Colón v Buenos Aires, Suntory Hall v Tokiu, Wigmore Hall v Londýně, atd.).

Jeho CD u firmy Supraphon s názvem “Reflexe” byla vyhodnocena jako nejlepší česká nahrávka roku 2000 a dostala nejvyšší bodové hodnocení, jakož i ocenění “Klassik Heute Empfehlung” časopisu Klassik Heute. Nahrávka sonát Rachmaninova, Schnittkeho a Pärta s pianistou Mariánem Lapšanským obdržela cenu časopisu Harmonie “Zlatá harmonie” v roce 1995. Pro Supraphon dále pořídil kritiky ceněnou nahrávku Bachových violoncellových suit, živý záznam Šostakovičových koncertů s dirigentem Maximem Šostakovičem a Pražskými symfoniky, nejnověji pak společně s Janem Čechem nahrál kompletní dílo Antonína Dvořáka pro violoncello a klavír.

Jiří Bárta je nadšeným propagátorem soudobé české hudby a úzce spolupracuje se skladateli jako jsou Marek Kopelent, Pavel Zemek nebo Petr Eben; od poloviny devadesátých let pravidelně spolupracoval s Josefem Sukem nejen při koncertech, ale i na nahrávkách děl Josefa Suka a Antonína Dvořáka.

Jiří Bárta hraje na violoncello Gagliano z roku 1785.

 

 

Jan Čech

klavír

 

Jan Čech (1968) patří k nadaným pianistům mladé generace. Hře na klavír se začal učit v šesti letech u Jany Diatkové. Od roku 1982 pokračoval u profesora Ilji Hurníka na pražské Státní konzervatoři.

Další studia absolvoval na pražské Akademii můzických umění ve třídě profesora Petera Toperczera. Studium zakončil Státní zkouškou z klavíru a pedagogiky v roce 1995.

O rok později získal Mistrovský diplom (Meisterklasse) na Staatliche Hochschule für Musik v Mnichově, kde svá studia klavíru završil.

Během studií se zúčastnil Mistrovských kurzů u Eugena Indjice v Piešťanech, Olega Maisenberga v anglickém Cornwallu a Bruno Leonardo Gelbera v Mnichově. Pianista je laureátem mnoha klavírních soutěží, např. Beethovenovy soutěže v Hradci nad Moravicí (1983, 1986), Chopinovy soutěže v Mariánských Lázních (1985) nebo mezinárodních soutěží "Citta di Marsala" a "Citta di Senigallia" v Itálii (1989, 1990).

Kromě vystoupení s několika českými a zahraničními orchestry koncertuje Jan Čech i jako sólista a komorní hráč v mnoha zemích Evropy. Z významných pódií stojí za zmínku Dvořákova síň pražského Rudolfina, Velký sál Hudební akademie ve Vilniusu nebo Max-Joseph Saal v mnichovské Rezidenci.

Jako komorní hráč spolupracuje mladý umělec s cellisty Jiřím Bártou a Danielem Müller-Schottem, s houslistou Josefem Sukem a se Škampovo kvartetem. S těmito umělci vystoupil Čech např. v londýnské Wigmore Hall, ve Velkém sále Casina v Basileji či v Prinz-Regent Theater v Mnichově.

Společně s Jiřím Bártou natočil pianista několik CD nahrávek pro Supraphon a mnoho snímků pro rozhlas a televizi.

O Janu Čechovi píše Süddeutsche Zeitung: "...velkolepý, v nejhlubším slova smyslu strhující výkon. Čech je pravý umělec, který suverénně zvládá i nejobtížnější pasáže, a přitom jim dokáže vtisknout ten nejjemnější výraz..."

Od roku 1996 žije Jan Čech v německém Mnichově, kde působí jako docent klavírní hry na již zmíněné Vysoké hudební škole.    

 

Místo konání:

Avda. Pio XII, 22-24
28016 Madrid
Španělsko

Datum:

8.11.2004 0:00 - 0:00

Organizátor:

Carmen Picanyol


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala