Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.11.2004 0:00 - 0:00

České sny v Oviedu

V rámci projektu České sny se představí v Oviedu barytosnista Roman Janál s klavírním doprovodem Karla Košárka.

 

Program recitálu

 

Bohuslav Martinů

Nový špalíček

     Bohatá milá

     Opuštěný milý

     Touha

     Zvedavá dievča

     Veselá dievča

     Smutný milý

     Prosba

     Vysoká veža

Vítězslav Novák

Cigánské melodie, op. 14

     Co si přeji? Ej, co třeba!

     Na lapačky přišli páni

     Pod růžovým v poli keřem

     Gajdy zvučí, víří , šumí…

Jiří Teml

Sapientia, č. 1

    Amicitia (Přátelství)

    Tempus (Čas)

    Divitiae (Bohatství)

    Mors (Smrt)

    Gloria (Sláva)

 

 

-------------------------------- Přestávka--------------------------

 

 

 

Karel Bendl

Cigánské melodie – výběr

    Když mne stará matka

    Vyskoč si cigáne

     Když zemře srdce cigána

     Hoch ať v cimbál tluče

     Ty má růže tmavá

     Hej, při hudbě, zpěvu

 

Antonín Dvořák

Cigánské melodie, op. 55

     Má píseň zas mi láskou zní

     Kterak trojhranec můj

     A les je tichý

     Když mne stará matka

     Struna naladěna

     Široké rukávy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výstava o velkých osobnostech české hudby, B. Smetanovi, L. Janáčkovi a A. Dvořákovi za příležitosti koncertu. Španělskému publiku se tak naskytne příležitost dozvědět se něco bližšího o české hudbě jako takové.

 

 

 

 

 

Roman Janál

baryton

 

 

Jeden z nejvyhledávanějších a nejoceňovanějších domácích barytonistů vystudoval zpěv na Hudební akademii v Sofii. Během studií hostoval na scéně Státní opery v Sofii a účinkoval na komorních festivalech v Sofii. První angažmá přijal v Banské Bystrici, odkud přešel do Komorní opery (pozdější Opery Mozart) v Praze. Vystupoval v plzeňské opeře a po úspěšném debutu ve Státní opeře Praha byl angažován jako sólista SOP. Stal se absolutním vítězem 30. mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech. V roce 1997 se stal sólistou Národního divadla v Praze, kde nastudoval (a nadále studuje) mnoho rolí domácího i světového repertoáru; za roli Polluxe v barokní tragedii lyrique Castor et Pollux získal prestižní cenu Thálie. Spolupracuje s Čs. rozhlasem, kde natočil řadu kompaktních disků operních árií i písňových cyklů současných českých autorů. Působí jako pěvecký pedagog na pražské konzervatoři. Na trh uvedl své profilové CD složené ze slavných operních árií. Je hostem řady mimopražských divadelních scén, s interpretací koncertní a písňové tvorby vystoupil na mnoha koncertních pódiích. Posluchači se s Romanem Janálem setkávají i na festivalových pódiích (Smetanova Litomyšl, Pražské jaro, Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově).

 

 

Karel Košárek

klavír

 

 

Karel Košárek, maturoval na kroměřížské konzervatoři P. J. Vejvanovského a ve svých studiích pokračoval pod vedením prof. Valentiny Kameníkové na konzervatoři v Praze. Dalšími renomovanými pedagogy, kteří měli podstatný vliv na formování jeho uměleckého růstu, byli na Akademii múzických umění v Praze prof. František Rauch a odb. as. Kvitoslava Bilinská.

 

V roce 1991 získal Karel Košárek na základě úspěšně vykonaného mezinárodního konkurzu vypsaného Southern Methodist University v Dallasu (USA) čtyřleté stipendium. Studoval pod vedením vynikajících pedagogů Dr. Harrise Crohna a prof. Joaquina Achucarra. Tato studia ukončil v roce 1995 diplomem Artist Certificate a obdržel titul Master in Music.

 

Karel Košárek je vítězem celé řady mezinárodních soutěží. V roce 1990 obsadil první místo ve smetanovské klavírní soutěži v Hradci Králové a stal se laureátem Mezinárodní soutěže F. P. Neglia v Enně (Itálie). Na tyto úspěchy navázala vítězství v Mezinárodní soutěži mladých umělců v Corpus Christi 1992 (USA) a Mezinárodní klavírní soutěži v San Antoniu 1993 (USA). Kromě těchto ocenění je nositelem Von Mickwitzovy ceny (za rok 1992) a J. K. Wilsonovy ceny (v roce 1993), kterou uděluje Meadows Fundation nejlepším studentům amerických univerzit. Mezi největší soutěžní úspěchy Karla Košárka patří účast ve finále jedné z nejprestižnějších amerických soutěží - Waltra Naumburga v New Yorku na jaře 1997.

Recitály v uplynulých sezónách v New Yorku, Dallasu, Palm Beach, Calgary, Tel Avivu, Petrohradu či vystoupení na koncertech v Japonsku dokumentují jeho uměleckou aktivitu v mezinárodním měřítku. Účinkoval na festivalech Pražské jaro, Concentus Moraviae, Mezinárodní klavírní festival Český Krumlov, Janáčkův máj, Festival Bohuslava Martinů. Vystoupil sólově s americkými orchestry Corpus Christi Symphony Orchestra, Irving Symphony Orchestra, I Palpiti, Meadows Wind Ensemble nebo s Petrohradským komorním orchestrem.

 

Karel Košárek se věnuje též komorní hře; s houslistou J. Sukem vystoupil na festivalu Hradčany hudební, s Panochovým kvartetem provedl Dvořákův kvintet A-dur. Často spolupracuje s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou na řadě koncertů v ČR a v zahraničí např. vystoupení pro Deutsche Grammophon v Hamburku a Vídni, festivaly Mitte Europa, Verbier či Saint-Denis v Paříži a debut Magdaleny Kožené v USA v květnu 2001.

 

V sezóně 2000-2001 Karel Košárek vydal svoje první sólové album se skladbami Smetany, Martinů, Barbera a Gershwina. Vystoupil s Pražskou komorní filharmonií pod vedením Jiřího Bělohlávka, na koncertech se Státní filharmonií Brno uvedl v Praze a Brně Bernsteinovu 2. symfonii "Věk úzkosti" se sólovým klavírem. Vystoupil sólově na Mezinárodním hudebním festivalu 13 měst Concentus Moraviae, kde také koncertoval s Pražskou komorní filharmonií pod vedením Jiřího Bělohlávka.

 

 

Místo konání:

Avda. Pio XII, 22-24
28016 Madrid
Španělsko

Datum:

9.11.2004 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum Madrid


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala