Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.4.2020 0:00 - 13.4.2020 0:00

Velikonoce po česku

Malá inspirace, jak se slaví Velikonoce v Čechách.

 

Velikonoce po česku

Svátky jara, Velikonoce, se blíží tak rychle jako teplé počasí. Nechte se inspirovat tím, jak se slaví tento svátek v České republice. 

Zatímco křesťané o Velikonocích slaví vzkříšení Ježíše Krista, podobné svátky byly vypozorovány již v pohanských tradicích oslavujících příchod jara. Odjakživa se s Velikonocemi pojilo mnoho tradic, obyčejů a zvyků, z nichž mnohé se dodržují dodnes. 

 

Velikonoční tradice

K tomuto svátku neodmyslitelně patří mnoho tradic lišících se kraj od kraje. Jedním z nich je například řehtání, kdy se pomocí tzv. řehtačky vyhání Jidáš a zlí démoni. Na Velikonoční pondělí poté chodí chlapci na koledu a pomlázkou pletenou z vrby a zdobenou stuhami „šlehají“ dívky, aby neuschly a byly plodné. Koledníci získávají za vyšlehání odměnu v podobě barvených vajíček a sladkostí. Na Moravě je však může zchladit také kýbl studené vody! Vajíčka se dříve nejčastěji barvila přírodně, například ve slupkách od cibule nebo ve vývaru z červené řepy. Kromě přírodního barvení se mohou tzv. kraslice zdobit i voskem či drátkováním. Doma se potom na velikonoční tabuli servírují nejrůznější slavnostní pokrmy jako je beránek, mazanec, jidáše nebo nádivka podávaná k pečenému masu.


Recept na mazanec

Pokud sháníte recept na mazanec ve francouzštině, doporučujeme vám tento článek: Mazanec, la brioche de Pâques

Z českých kulinářských blogů je praktický například Blog Cuketka.cz, jehož videa jsou beze slov a velmi názorná. Recept na mazanec podle Cuketky naleznete zde. 

 

 

Místo konání:
Datum:

Od: 10.4.2020 0:00
Do: 13.4.2020 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala