Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.5.2020

Česko-polské literární jaro ONLINE: Markéta Baňková a Martin Vopěnka

Nejnovější záznam z literární série Českého centra a Mazowieckiego Instytutu Kultury, z plánovaného programu, který se přesunul na podzim. Markéta Baňková hovoří o svém nejnovějším románu "Maličkost, romance z času genetiky“(Varšava 2019), přeložil Dorota Dobrew, knihu představí vydavatel - Mariusz Szczygieł a její fragment přečte Adam Woronowicz.

Markéta Baňková: „Maličkost, romance z času genetiky"

Překlad: Dorota Dobrew
Vydavatelstvo Dowody na Istnienie, Varšava 2019, série Stehlík
Román získal titul Česká kniha roku 2015.

Geny a my

Do jaké míry se rozhodujeme o našich životech a do jaké míry jsme řízeni biologickými mechanismy a procesy,což si obvykle neuvědomujeme? Může být tělo milovaného člověka primárně „pytlem genů“ a lidé mohou být považováni za nositele genových sad? Nakonec, jak se Mariusz Szczygieł ptá poněkud provokativně - „může vozidlo také použít svého řidiče pro své vlastní účely?“ To je otázka jako z českého románu ... Markéta Baňková, k níž komentář, zejména pro nás, připravila autorka polského překladu Dorota Dobrew. Vyzývá nás, abyste si přečetli román, který nedávno předjel život, a ukazuje, co dokáže jediný virus.

Elżbieta Szymańska, kurátorka program

kobieta, podpiera się rękami

Markéta Baňková
Autorka, narozená v roce 1969, je umělekyně z oblasti síťového umění a popularizátorka vědeckých poznatků ve formě románu. Předmětem jejích knih jsou tajemství přírodních věd. Kvantová mechanika, genetika, neurověda nebo hypnóza jsou prezentovány v Baňkových románech na příkladu každodenních mezilidských vztahů, často s velkou dávkou černého humoru a trochu absurdity. Její sbírka pohádek Straka v říši entropie, která popularizuje fyzikální zákony, získala titul bestselleru v České republice a získala literární cenu Magnesia Litera v kategorii objev roku. Baňková získala umělecký diplom (grafika a nová média) na Akademii výtvarných umění v Praze. Ve své umělecké práci kombinuje různé žánry inovativním způsobem a experimentuje, překračuje jejich hranice. Její mapa New Yorku (www.nycmap.com) je emocionální procházkou po americké metropoli, kde byly fotografie obohaceny autentickými zvuky ulic New Yorku a deníkovými záznamy. Program „Čáranice / Scribble“ (www.initialnews.com/scribble) je formou vizuálního komentáře k aktuální webové stránce CNN vyjádřené formou kreseb. "Maličkost, romance z času genetiky" je druhou knihou spisovatele, kterou mají polští čtenáři možnost číst. V České republice získala titul Kniha roku 2015.

Knížku v polštině je možné zakoupit v online obchodě Wydawnictwa Dowody na Istnienie >>

Místo konání:
Datum:

15.5.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala