Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.9.2015 - 8.11.2015

Výstava o vile Tugendhat v CIVA v Bruselu

Studijní a dokumentační centrum vily Tugendhat připravilo pro velký zájem odborné i laické veřejnosti výstavu o vile Tugendhat, která přibližuje historii vily od jejího vzniku až do současnosti. České centrum v Bruselu ve spolupráci se zastoupením Jihomoravského kraje v Bruselu a městem Brnem uvede tuto výstavu v bruselském Mezinárodním centru pro město, architekturu a krajinu CIVA. Vernisáž se bude konat dne 23. září 2015 od 19hod za přítomnosti Ivety Černé, ředitelky vily Tugendhat, která výstavu zahájí přednáškou. Součástí vernisáže bude i projekce dvou naučných filmů o vile. Výstava bude pro veřejnost otevřena do 31. října 2015.

O výstavě

Výstavu o vile Tugendhat tvoří 14 ucelených tematických okruhů. Na velkoformátových panelech s archivními a soudobými fotografiemi, doplněnými texty, je shrnuta historie vily od jejího vzniku až do současnosti. Koncepci výstavy zpracovalo Studijní a dokumentační centrum vily Tugendhat ve spolupráci s brněnským grafickým studiem Atelier Židlický.

Projekce následujících filmů se bude konat behem vernisáže a poběží ve smyčce během celého trvání výstavy:

Osud jménem Tugendhat, ČR, 52 min, 2012
Dokumentární film režiséra Rudolfa Chudoby zachycuje nejen příběh slavné brněnské rodiny, ale přibližuje i historii slavné vily a její památkové obnovy.

Villa Tugendhat, ČR, 34 min, 2014
Realizace památkové obnovy 2010-2012
Unikátní záběry a rozhovory nabízejí divákovi možnost nahlédnout do procesu památkové obnovy, kterou Vila Tugendhat prošla v letech 2010-2012.

Historie vily v kostce

Vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929–1930, navržená architektem Ludwigem Miesem van der Rohe, je instalovanou památkou moderní architektury. Jako jediná památka moderní architektury v České republice je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

V letech 2010–2012 prošla vila Tugendhat památkovou obnovou a restaurací. Stavba i s přilehlou zahradou byla restaurována do podoby v době jejího dokončení v roce 1930. Interiéry jsou vybaveny exaktními replikami původního mobiliáře.

V tzv. suterénu bylo restaurováno technické zázemí vily (prostory vzduchotechniky, kotelna, strojovna spouštěcích oken, molová komora), které je nově zpřístupněno veřejnosti v rámci prohlídkové trasy. Je zde také umístěna expozice představující architekta, stavebníky a život rodiny ve vile do roku 1938, kdy před hrozbou druhé světové války Tugendhatovi emigrovali.

Mezinárodní centrum pro město, architekturu a krajinu CIVA

Od svého vzniku v roce 2000 propaguje CIVA belgickou a mezinárodní architektonickou kulturu, stejně jako témata týkající se územního plánování a krajiny. Centrum CIVA je zaměřeno hlavně na profesionální publikum, a to organizováním konferencí, seminářů, setkání, debat či festivalů. CIVA je také nakladatelství vydávající turistické průvodce či monografie. Celoročně se zde pořádají výstavy. CIVA úzce spolupracuje se školami architektury a různými architektonickými agenturami na evropské a celosvětové úrovni.

Kdy: vernisáž se bude konat 23. září od 19hod. Výstava bude otevřena do 31. října 2015
Kde: CIVA,  rue de l'Ermitage 55, Brusel 1050

 

         

 

Místo konání:
CIVA, rue de l'Ermitage 55, Brusel 1050
Datum:

Od: 23.9.2015
Do: 8.11.2015

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala