Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.10.2018 17:45 - 31.10.2018 0:00

Výstava Století českého komiksu se představí na Mezinárodním literárním festivalu v bulharském Ruse

V rámci 11. ročníku Mezinárodního literárního festivalu v Ruse České centrum uvede výstavu Mezitím na jiném místě – Století českého komiksu a spolu s nakladatelským domem Zhanet 45 představí komiksový román Jana Nováka a Jaromíra 99 - Zátopek: ...když nemůžeš, tak přidej! v bulharském překladu od Vasila Samokovlieva.

 

Hostem Festivalu bude spisovatel Jan Novák, jehož cesta se usksutečnila za podpory Moravské zemské knihovny v Brně, sekce České literární centrum 

5. října 2018, Canettiho dům, 17.45 – Zahájení výstavy Mezitím na jiném místě – Století českého komiksu

5. října 2018, Canettiho dům, 18.00 – Prezentace bulharského vydání komiksového románu Jana Nováka a Jaromíra 99 Zátopek: ...když nemůžeš, tak přidej!

Výstava Mezitím na jiném místě – Století českého komiksu, kterou kurátorsky připravili Pavel Kořínek a Tomáš Prokůpek, je součástí oslav k připomenutí významných výročí roku 2018 a uskutečňuje se v rámci projektové linie Českých center Dědictví českého jazyka a literatury ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu AV, v.v.i a Univerzitou Palackého v Olomouci.

 

„Sto let od založení Československa (1918) nabízí jedinečnou příležitost k rekapitulaci národních komiksových dějin (a též obrazu dějin v komiksu). Výstava chce představit českou tvorbu v mnohosti jejích podob i v historických souvislostech. Tematickým zacílením na ústřední žánry, zlomové momenty a mezikulturní inspirace touží nabídnout jakýsi vějíř vyprávění o moderním českém komiksu a jeho „prvním století“. Ona nesystematická rozrůzněnost se zdá být pro vyprávění příběhu českého komiksu zvláště příhodná – to, co a jak se dělo mezitím na jiném místě, nám umožní lépe pochopit tady a teď“ - píší Pavel Kořínek a Tomáš Prokůpek ve svém kurátorském textu.

Komiksový román Jana Nováka a Jaromíra 99 Zátopek... když nemůžeš, tak přidej!  (Argo, Paseka, ČOV, 2016) sleduje životní cestu Emila Zátopka (1922–2000) z rodné Kopřivnice až na olympijský stadion v Helsinkách, kde v roce 1952 tento fenomenální atlet získal tři zlaté medaile a překonal rekordy v běhu na 5 000 a 10 000 m a v maratonu.

Bulharské vydání románu představí spisovatel Jan Novák a nakladatel Manol Peykov. 

Výstava Století Českého komiksu se koná ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Sofii.

 

Místo konání:
Canettiho dům, ul. Slavjanska 12 v Ruse
Datum:

Od: 5.10.2018 17:45
Do: 31.10.2018 0:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala