Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.9.2016 - 10.9.2016

Český dech: Výstava "Znamení Lvova" a související literární večer

České centrum Kyjev ve spolupráci s Generálním konzulátem ve Lvově a Muzeem etnografie a řemesel představuje nový fotografický cyklus básníka a fotografa Igora Malijevského, na kterém pracoval poslední dva roky během svých opakovaných pobytů v ukrajinském Lvově.

Fotografický cyklus básníka a fotografa Igora Malijevského, na kterém pracoval poslední dva roky během svých opakovaných pobytů v ukrajinském Lvově.

Cyklus se skládá ze dvou částí: samotná "Znamení Lvova" představují černobílé poetické fotografie na stříbře zachycující poetickou atmosféru nejvýchodnějšího středoevropského města. "Domeček pro panenky" je soubor barevných fotografických tisků na plátně z jediného lvovského dvorku poblíž Starého Rynku, kde obyvatelé města osvobozují své hračky. K výstavě je připraven bohatý doprovodný program.


8. září 2016 od 16.00

Vernisáž výstavy fotografií v Etnografickém muzeu

Adresa: Lvov, Prospekt Svobody 15

Výstavu uvede ředitelka Českého Centra Kyjev Lucie Řehoříková. Na vernisáži zahraje kapela Hlinomazův Apetit a Tomáš Pastrňák.

9. září 2016, 19.00

Knedlík, pivo, estetika

(literární a hudební večer českých umělců)

Adresa: Lvov, Dzyga, vulytsya Virmenska 35

Literárně-osvětový večer s hudbou a poezií. Součástí večera je slavnostní uvedení trojjazyčné monografie Igora Malijevského "Znamení Lvova" (česky, ukrajinsky, anglicky).

Účinkují:básník Vít Janota, prozaik Karel Kuna, fotograf Igor Malijevský, hudební skupina Hlinomazův apetit (houslista Lukáš Kuta, zpěvačka a kytaristka Kateřina Šarközi, hráč na vše Lumír von Bejda) a Tomáš Pastrňák & HerrDZ band.


Igor Malijevský

Básník, publicista, fotograf, autor scénických večerů. Vystavoval v Kasselu, Berlíně, Sofii, Budapešti či v Dallasu. Narodil se 15. dubna 1970 v Praze.

Vystudoval teoretickou fyziku na Univerzitě Karlově, nedostudoval filozofii tamtéž. Od roku 1995 se věnuje umělecké fotografii, dvakrát uspěl v soutěži Czech Press Photo. Vystavoval po světě jak samostatně tak na skupinových výstavách – od Koreje po Čínu, od Ameriky po Nizozemí. Společně s Jaromírem Rudišem chystá kabaret EKG, který premiérují v pražské Arše, spolupracuje s Českým rozhlasem a českými deníky, literárními novinami i časopisy.

Debutoval sbírkou básní Bělomorka (Protis, 2003). „Bělomorkase vyhýbá stylizaci, je nekašírovaná, podtržená autentickým prožitkem autora: otvíráme deník psaný tulákem bez peněz, s odrbanými šaty, načichlými kouřem ruských cigár a s flaškou vodky nebo alespoň piva v kapse. Listujeme životem, obracíme stránky ohmatané láskou a přátelstvím, pojmy, které se tu najednou vyjevují ve svých prvotních významech, oproštěné od karikujících nánosů,“ napsal o ní Radim Kopáč. Po dvou letech vyšla další autorova kniha, tentokrát próza Družba – autor žije na Návsi Družby v Čelechovicích. „Jsem upřímně rád, že ji nepřejmenovali na Náves T. G. Masaryka. Družba je docela pěkné slovo, vím, že zavání, ale jsem soucitný a neštítím se ho,“ tvrdil v rozhovoru pro Právo. Deset let po jeho první básnické sbírce vychází druhý básnický soubor Druhý den po konci světa (Milan Hodek, 2013). Tvoří ji osm delších civilně laděných poem s výraznou vnitřní rytmizací a existenciálním nábojem.

S Marianem Pallou, který knihu ilustroval, sepsal humorné recepty Hladová kuchařka (Novela bohemica, 2013). V souboru Měsíc nad řekou Tejo (Argo, 2014) Malijevský předkládá texty z literární show EKG. „Povídky Igora Malijevského nemají daleko k tvorbě Emila Hakla. Oba autory spojuje podobný vypravěč. U obou je to muž přibližně stejného věku a založení, který obvykle vede ne zcela uspořádaný život. Oběma autorům je společná i záliba v líčení bizarních situací (u Malijevského čteme v povídce Kolotoč o dvojici uvíznuvší na ruském kole v dávno zpustlém lunaparku, v povídce Multikulturní centrum zase o muži, který se nesmířil s tím, že ho opustila manželka, a místo ní si nastěhoval po součástkách do ložnice traktor) a směšných postaviček,“ připomíná v recenzi na serveru iLiteratura.cz Markéta Kittlová. Igor Malijevský je autorem textů a zpěvákem skupiny Hlinomazův apetit, vydal s ní CD nazvanéU Zívalů (Protis, 2011).

 


 

Karel Kuna

Narodil se Praze v roce 1970, v době počínající normalizace po sovětské okupaci Československa. Chodil do různých škol, na Karlově univerzitě vystudoval biologii a matematiku. Po škole byl zpravodajem České tiskové kanceláře, redaktorem Literárních novin, překladatelem a novinářem na volné noze, pracoval v několika softwarových firmách, v jedné takové firmě prozatím také skončil.

Píše prózu, nejčastěji povídky, občas publicistické články a eseje. Publikoval v Literárních novinách, Tvaru, Právu, Protestantu a dalších, knižně vydal sbírku povídek Cestou do Malšic, v rukopisu je novela Šimon Stylita. Často vystupujel na různých autorských čteních, ponejvíce s Vítem Janotou a Igorem Malijevským.

Je zastupitelem městečka uvnitř Prahy, kde žije. Leží mu tedy na srdci osud tohoto místa, ale nejen jeho, angažoval se například proti ničení české přírody kolem Sázavy. Též mu leží na sdrci osud dětského časopisu Čtyřlístek, spolu s Vítem Janotou je předsedou Společnosti za obrodu Čtyřlístku. Se střídavými úspěchy se pokouší o rodinný život. Má dvě děti, žije v Praze a občas v Táboře.

 


 

Vít Janota

Narozen na začátku března 1970 v Praze, hlavním městě Československé socialistické republiky, kde žil až do svých dvaceti let. Poté žil krátce v Praze, hlavním městě Československé federativní republiky a následně v Praze, hlavním městě České a Slovenské Federativní Republiky. Od roku 1993 žije v Praze, hlavním městě České republiky.

Vystudovalo chemickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde také získal doktorát v oboru Fyzika molekulárních a biologických struktur.

Pracoval jako odborný asistent na Univerzitě Karlově, živil se jako příležitostný překladatel ženských románů, internetový grafik a návrhář webových prezentací. Nyní pracuje jako programátor.

S literaturou experimentoval od útlého dětství, těžiště svého zájmu postupně našel v poezii. Verše publikoval v řadě tištěných i internetových periodik, literárních časopisů, sborníků, almanachů a antologií, je autorem šesti básnických sbírek, podílel se též na českých překladech švédského básníka Tomase Tranströmera.

Kromě toho je nakladatelem virtuálního nakladatelství Narcis Press, osamělým saxofonistou, dálkovým běžcem, zaníceným chodcem po periferiích reality a polovičním předsedou Společnosti za obrodu Čtyřlístku, organizace, která se již od 80. let 20. století zabývá studiem kultovního českého komiksu Čtyřlístek.

A konečně je i manželem své ženy a otcem svých dvou synů.

 


Hudební skupina Hlinomazův Apetit

Katka Šarközi a multiinstrumentalista Lumír von Bejda, kteří od roku 2003 (a nepravidelně i dříve) vytvářejí hudební aranže k Malijevského básnickým textům. V roce 2011 vydal Hlinomazův apetit CD U Zívalů s hostujícími hudebníky Lukášem Kutou (housle), Julií Gübelovou (saxofon) a Romanem Pluhařem (bicí). V současné době vystupuje Hlinomazův apetit nejčastěji v základní sestavě s příležitostným hostem Lukášem Kutou. V dubnu 2012 mělo v divadle Černá labuť premiéru nové celovečerní představení "Tanec po střepech", založené na poloimprovizovaném doprovodu ke třem rozsáhlejším baladám.


 

 

Místo konání:
Lvov
Datum:

Od: 8.9.2016
Do: 10.9.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala