Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.2.2019 19:00

Cesta - potrét Věry Chytilové

Pocta Věře Chytilové k jejím nedožitým 90. narozeninám.

 

19:00 v kině
RSVP

Režie: Jasmina Blaževič, Česká republika, 2004, 52 min, dokumentární / životopisný.
Česky s anglickými podtitulky.

“Usilování, ať už zdařené nebo nezdařené… v tom je patos lidského bytí” – V 52 minutách tohoto filmu nám Věra Chytilová s neutuchající energií vypráví o svém životním usilování, vzletech a pádech,  ztrátách a nálezech a o tvůrčím zápase, kterému se nic nevyrovná.

"Když se mi Jasmina svěřila, že by chtěla natočit Věřin portrét, byla jsem tou myšlenkou nadšená. Myslím si, že osobnost, jako je Věra Chytilová, si takový portrét rozhodně zaslouží a vlastně mě i překvapilo, že takový film ještě neexistuje. Přišlo mi i důležité, ukázat Věru jinak, než jí vnímá určitá část lidí. Tím myslím to křičení a týrání spolupracovníků, o kterém se zmiňuje Jasmina. Protože to je blbost a hlavně to není Věra. To je podle mě taková její hra a když se to někoho dotkne, tak je to jeho problém.
Pro mě je Věra úplně normální ženská, která má na všechno co dělá velmi vysoké nároky a vyžaduje to i od ostatních. A když se vzteká a řve, tak je to skoro vždycky oprávněné. Já nejsem zastánce toho, že režisér musí být s každým strašnej kamarád a při práci musí být pohoda a sranda atd. Myslím si, že trochu řevu vůbec neškodí, a když režisér jak se říká “neprudí“, tak je to vždycky trochu podezřelé. Takže mě práce s Věrou vyhovuje, i když by nemusela volat třeba v 7.00 hodin ráno, protože jí zrovna něco napadlo." – Kateřina Černá, producentka


Rezervace propadají 10 minut před začátkem projekce.

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

5.2.2019 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala