Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.10.2015

Anna Grosmanová promluví v rámci milánského BookCity o českých kuchařkách

23. října 2015 se v rámci milánské literární iniciativy BookCity, letos zaštítěné světovou výstavou Expo 2015, uskuteční program Tutti a tavola! Jedná se o mezinárodní evropský sjezd spisovatelů, jejichž ústředním bodem zájmu je psaní o jídle a jeho konzumaci. Letošní ročník představí autory z Rumunska, Španělska, Francie, Polska a Českou republiku bude v otevřené debatě přetřásající stravu napříč literaturou reprezentovat nadějná aktivistka, autorka a bloggerka, Anna Grosmanová. Setkání se uskuteční od 18:00 do 21:00 v místě Institut français Milano (Corso Magenta 63, Milán).

Bookcity, jakožto iniciativa na podporu literatury a čtení obecně, si v první řadě klade za cíl prezentovat literaturu jako hodnotný kulturní statek a čtení jako obohacující volnočasovou aktivitu. Dále chce Bookcity ukázat Milán jako město nezávislé a kvalitní editorské produkce. S účelem propojit inovaci a tradici v oblasti literatury se letošní třetí vydání Bookcity vydá prozkoumat způsob, jakým je v písemných zdrojích kódováno jídlo, jak je na něj nahlíženo a jakým způsobem je v rámci odlišných kultur chápáno.

V otevřené, mezinárodní, simultánně tlumočené debatě se proti sobě postaví zmíněných pět zemí, jejichž zástupci budou hovořit o trendech národních kuchyní. Vyslankyní České republiky bude Anna Grosmanová, studentka České zemědělské univerzity, která se v rámci svých studií soustřeďuje na zkoumání kvality potravin a rovněž se zasazuje o propagaci hnutí Slow Food, které stojí v přímé opozici k fastfoodovým řetězcům. Jejím dosud nejproslulejším počinem je projekt „Sandtnerová“, v rámci kterého se pokouší vařit všechna jídla dle věhlasné tradiční české kuchařky sepsané Marií Janků-Sandtnerovou. Právě její kuchařka je v českých zemích považována za reprezentativní soubor národní kuchyně. Grosmanová se ke všem receptům Sandtnerové interaktivně vyjadřuje na sociálních sítích a blogu a nechává tak ožít ducha poctivé přípravy pokrmů. Bude jistě zajímavé sledovat, jakého ohlasu se dočká tradiční česká kuchyně v mezinárodním kontextu.

 

Místo konání:

Corso Magenta 63, Milán

Datum:

23.10.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala