Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.8.2017 21:30 - 23:00

Já, Olga Hepnarová

„Toto je můj rozsudek. Já, Olga Hepnarová, oběť vaší bestiality, odsuzuji vás k trestu smrti přejetím,“ napsala dvaadvacetiletá žena v dopise předtím, než v Praze v roce 1973 nákladním vozem usmrtila osm lidí. Chladné, odměřené dobové drama zkoumá osamělou vražedkyni, jejíž čin je stejně neuchopitelný jako ona samotná.

 

Normalizační Praha, 10. července roku 1973. Dvaadvacetiletá žena jménem Olga Hepnarová si půjčuje nákladní automobil Praga a vyráží směrem k zastávce Strosssmayerovo náměstí. Tam přidává plyn a najíždí do skupiny třiceti lidí, přičemž osm z nich připraví o život. K masové vraždě se posléze přiznává a vysvětluje ji tak, že ztrestala bezcitnou společnost, která ji trýznila. O dva roky později dostává oprátku a stává se poslední ženou popravenou v Československu. Přesně, jak si přála. Režiséři Tomáš Weinreb a Petr Kazda se ve svém debutu zaměřují na několik klíčových let a momentů života jednoho osamělého člověka, aniž by z něj snímali vinu za bestiální zločin. Temné, chladné a odměřené drama, vystavěné mj. v dlouhých, pečlivě komponovaných záběrech, zaujme i výkonem polské herečky Michaliny Olszańské, jejíž Hepnarová je stejně neuchopitelná jako její čin. Černobílý snímek, premiérově uvedený na Berlinale, patří mezi nejvýraznější české tituly tohoto roku. (Jan Škoda)

Tomáš Weinreb (1982, Stod, Československo) vystudoval Vyšší odbornou školu filmovou v Písku, absolvoval i pražskou FAMU, obor dokumentární tvorba. Natočil několik krátkometrážních filmů včetně studentského snímku Všechno je sračka (2009) o příteli Olgy Hepnarové Miroslavu Davidovi. Snímek Já, Olga Hepnarová je jeho celovečerní debut. 

Petr Kazda (1978, Praha) vystudoval Vyšší odbornou školu filmovou v Písku, absolvoval i pražskou FAMU, obor scenáristika a dramaturgie. Napsal několik krátkometrážních snímků, jako spoluscenárista a asistent režie se podílel na celovečerním filmu Tady hlídám já (2012; r. Juraj Šajmovič). Snímek Já, Olga Hepnarová je jeho celovečerní režijní debut.

Režie:  Tomáš Weinreb, Petr Kazda
Scénář:  Tomáš Weinreb, Petr Kazda, story by Roman Cílek
Kamera:  Adam Sikora
Hudba: Marian Varga
Střih:   Vojtěch Frič
Výtvarník:   Alexander Kozák
Produkce:  Tomáš Weinreb, Petr Kazda, Vojtěch Frič
Výroba: Black Balance
Koprodukce:  Mediabrigade, Frame100R, Alef Film, Arizona Productions
Hrají: Michalina Olszańska, Martin Pechlát, Klára Melíšková, Marika Šoposká, Juraj Nvota, Ondřej Malý, Martin Finger, Marta Mazurek, Zuzana StavnáČeská republika / Polsko / Slovenská republika / Francie
2016, 105 min
Česky s anglickými a hebrejskými titulky

Projekce v Cinematékách:

Tel Aviv 23.8.  21:30
Jeruzalém 31.8.  21:30
Haifa   3.9.  19:00
Herzliya 26.8.  18:00
Holon 31.8.  20:30

 

Místo konání:

Tel Aviv Cinematheque, Sprintzak 2

Datum:

23.8.2017 21:30 - 23:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala