Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.3.2016 13:00 - 31.12.2016

Křehký design na výstavě v Österlens Museum

Set nádobí designéra a ilustrátora Michala Bačáka z řady Chudá sada od značky Křehký bude součástí výstavy s názvem „Zpět do budoucnosti: co se současný design může naučit od venkovského řemesla“. Kurátorská výstava švédského kritika Dennise Dahlqvista bude k vidění v muzeu kraje Österlen do prosince tohoto roku. Vernisáž výstavy se koná 24. března od 13 hodin.

Příslib plodnosti a dobrého větru

Rozhovor s Michalem Bačákem

Sto dvacet devět let poté, co cestovatel Emil Holub u Kafue čelí Mašukulumbům, Michal Bačák v limitované sérii ručně malovaných mís pro Křehký zobrazuje nenápadné mísení kultur Moravy a Velikonočních ostrovů. Po dekorování Chudé sady se Michal Bačák ve své práci pro Křehký pustil do zkoumání tradic kyjovské majoliky, která nás už hezky dlouho přitahovala. Zásadní událostí, jež předznamenávala vznik mís, bylo pak setkání s Karlem Hanákem, který se v Násedlovicích se svou rodinou věnuje její tradiční výrobě. Neméně zásadní pak bylo, že Michal do Násedlovic putoval pěšky - otevřenou krajinou Slovácka.

 

Michale, proč má dívka v moravském kroji masku papouška?

Chceme-li pochopit dívčinu „papouščí masku“ musíme zobrazený kroj vnímat v širších souvislostech. Jedním z hlavních animistických božstev etnografického subregionu Moravský jižní Pacifik byl od dob prvního osídlení tzv. Tangata manu - Ptačí člověk. Jeho kult vydržel v nezměněné podobě až do prvních desetiletí 18. století, kdy jej moravský guvernér a katoličtí misionáři postavili mimo zákon. I přesto se v lidové kultuře některých ostrovů uchoval dodnes. Tato svobodná dívka z Moravské Samoi má papouščí masku Tangata manu jako příslib plodnosti a dobrého větru, zároveň s ní může v době kmenových zásnub elegantně skrýt třeba jizvu po boji s orangutanem.

 

Co všechno ještě můžeme v tvých kresbách na mísách objevit?

Stejně jako jiné předměty koloniální lidové kultury i tyto mísy zobrazují každodenní i slavnostní život obyvatel určitých regionů. Ilustrují prolínání kultur, náboženství a symbolů v exotické přírodě. Jsou dokladem určité historické epochy. Jen je to celé drobná mystifikace.

 

Co tě k ní přivedlo?

Křehký Mikulov, Hanácké Slovácko, Moravské Slovácko, mísy pana Hanáka z Násedlovic a představa, jaké by to bylo, kdyby řeky Morava a Labe byly jen o trochu širší a hlubší, aby po nich české obchodní a válečné lodě mohly už kdysi objevovat a dobývat svět.

 

V tvých kresbách pro chudou sadu se objevuje také spousta hravosti i motivů z dětství. Proč?

Dětství je totiž hrozná legrace! Někdy hrozná otrava. Ale většinou legrace. Na hlubokém talíři z Chudé sady je například rybník Apollo u Lednice na jižní Moravě. Ten rybník se ve skutečnosti jmenuje Mlýnský, ale to pro mě není důležité. Důležitý je chrám na jeho břehu, sluncem spálená tráva a pokroucené akáty a hlavně topoly! A pak kamenné schůdky do šedého písku plného malých přehrad a zatopených Atlantid a pak už jen voda a v dálce, těsně před Egyptem, vrby a zase akáty a hlavně ty topoly! Vyrostl jsem v Ostravě a neznám žádné lepší místo, kde by se ze zarostlé haldy vytěžené hlušiny stal v očích desetiletého paleontologa karbonský přesličkový prales (s pomocí dvou tří plastových dinosaurů z Tuzexu), ale moje dětství jsou i prázdniny u prarodičů v Brně a každé léto u pradědečka ve vechtrovně ve Skalici u České Lípy.

 

Jaké je dnes tvé oblíbené místo?

Místodržitelský letohrádek v pražské Stromovce, protože je mi nejblíže, a beskydská hora Smrk, protože její zdolání v letním lijáku je mi teď vzácné. A pak desítky dalších míst, které mě zrovna nenapadly, ale asi jsou ještě oblíbenější.

 

Více o Michalu Bačákovi a jeho tvorbě najdete na jeho stránkách.

Místo konání:
Österlens Museum, Simrishamn
Datum:

Od: 24.3.2016 13:00
Do: 31.12.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala