Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.10.2018 - 21.10.2018

České filmy na festivalu Cineast 2018

Mezinárodní filmový festival založený v roce 2008 CinEast, neboli Ciné East, se letos se uskuteční v termínu od 4. do 21. října. Festival se každým rokem významně rozrůstá a z původní skromné přehlídky filmové tvorby zemí Visegrádské čtyřky se velice rychle stal jednou ze dvou nejrozsáhlejších filmových událostí v Lucembursku – minulý rok projekce přilákaly přes 10 000 diváků! CinEast se navíc zařadil mezi vůbec největší světové filmové přehlídky specializující se na region post-komunistických zemí.

Českou (a československou) filmovou tvorbu na festivalu zastoupí celá řada snímků. Nenechte si ujít film Bába z ledu Bohdana Slámy (Český lev za nejlepší film roku 2017 a loňský český kandidát na Oscara), po němž bude následovat debata na téma Ženy a stárnutí v dnešní společnosti, dokument Až přijde válka Jana Geberta, který se zúčastní projekce a následné debaty o vzestupu nacionalismu a populismu, dokument o životě mladých v pohraničním Varnsdorfu Nic jako dřív Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské, drama Domestik Adama Sedláka o rozpadu jednoho vztahu a také film, který ČR vysílá do klání o Oscary letos - Všechno bude ve Slovinsku narozeného, v Praze žijícího režiséra Olma Omerzua, který se zúčastní první projekce snímku.


V úterý 9. října proběhne v Cinémathèque s laskavým přispěním Českého velvyslanectví speciální Český večer s projekcí filmu Na krátko Jakuba Šmída (podle scénáře Petry Soukupové) a typicky českým pohoštěním. České velvyslanectví se letos dokonce stává festivalovým dějištěm, protože v jeho prostorách 10. října od 19.00 proběhne jediná projekce filmu Žert Jaromila Jireše spojená s vernisáží výstavy originálních plakátů k československým filmům Art Desire Freedom: Czech Film Posters pořádaná ve spolupráci s Českým centrem v Bruselu. Díky Českému centru také festival má možnost uvést filmy Limonádový Joe a Cesta do pravěku. Druhý jmenovaný film bude uveden v rámci projekcí pro děti Cinema Paradiso v Cinémathèque (v českém znění s francouzskými titulky).

Laczo Deczi, legenda jazzu, bude nejen přítomen projekci dokumentu Pára nad řekou 13. října, ale představí se v doprovodu Cellula New York v neděli 14. října od 11 hodin v Neimënsteru.Programy pro děti mají tradičně silné české zastoupení. Letos festival nabídne dokonce dvě různá pásma animovaných filmů bez dialogů pro nejmenší diváky, tzv. Kids Show (Neimënster), v rámci nichž budou vedle filmů z jiných zemí promítány epizody ze seriálů Štaflík a Špagetka, Krtek, Pat a Mat a Žížaláci.

Pro úplnost je ještě třeba uvést krátké filmy Neptun (Adéla Babanová), Kamion (Michal Blaško a Adam Mach), Tu a tady (Michaela Mihalyi) a Malá (Diana Cam Van Nguyen) a dále koprodukční snímky Putin’s Witnesses, Fugue a I Do Not Care If We Go Down History As Barbarians.

Více informací o českém program najdete ZDE.

Celou festivalovou brožuru si můžete stáhnout zde.

 

 

Místo konání:
Luxembourg
Datum:

Od: 4.10.2018
Do: 21.10.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala