Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.6.2012 - 7.7.2012

Company ProART na letošní edici Víření!

Srdečně zveme na 8. ročník varšavského Festivalu tanečních divadel. Letos přijede z České republiky Company ProART s představením Beethoven-Tolstoj-Janáček: KREUTZER SONATA.

Organizátorem Festivalu tanečních divadel Víření je Nadace Současná scéna, která aktivně pracuje od roku 2001 a jejímž cílem je podpora rozvoje současného tance. V roce 2004 pod patronátem Nadace Současné scény vzniklo Taneční divadlo Víření, které shromáždilo skupinu současných talentovaných tanečnic a tanečníků. Největším úspěchem Nadace je ale každoroční organizace Mezinárodního festivalu tanečních divadel VÍŘENÍ. Festival existuje od roku 2004 a stále se rozrůstá. Letošní festival se koná pod heslem mezikontinentálního dialogu: Evropa-Asie-Afrika.

V rámci 8. ročníku vystoupí 7. července 2012 v 18:00 a 20:00 hod. ve Varšavě české divadlo Company ProART z Prahy s představením Beethoven-Tołstoj-Janáček: KREUTZER SONATA!

ProART se ve své práci soustřeďuje na hledání styčných bodů tance a dramatu, a také zpěvu a snaží se vytvořit nevšední, vícevrstevnatá moderní taneční a divadelní představení. Styl ProART je možno charakterizovat jako neoklasicistický-moderní-současný. Skupina se skládá ze šesti tanečníků, koordinátorem je taneční choreograf Martin Dvořák. Prvním projektem kreativní skupiny Dvořák – Pajasová byl „Gabriel Lion 2004“, který byl také inspirací k vzniku interdisciplinárního festivalu Terezín Dance, potom Festivalu ProART a vznik celé filozofie skupiny.

Beethoven-Tołstoj-Janáček: KREUTZER SONATA
Choreograf: Martin Dvořák
Hudba: Ludwig van Beethoven, Leoš Janáček
Podle: L. N. Tołstoja i S. Tołstoj
Vystoupí: Irene Bauer, Alena Pajasová, Martin Dvořák, Robin Sobek

Inspirací představení jsou stejnojmenné písně třech umělců žijících v různých dobách  – Kreutzerova sonáta. Choreografický systém zpracovává autorským způsobem každou ze tří částí.  Cílem je cesta „movement research“ (hledání pohybem), kdy pohyb nevzniká jako subjektivní vyjádření choreografické inspirace, ale hledá vzájemné vazby a vlivy hudby-partitura. Cílem nebyla inscenace díla Tolstoje, ale ukázka tří prací v nových spojitostech a jejich prezentace v kontextu současných forem – syntéza tance, divadla a živé hudby.

Doplněním festivalu budou 4. – 6. 7. čtyřdenní workshopy tance Contemporary ballet určené milovníkům současného baletu. Workshopy bude provázet Martin Dvořák, umělecký ředitel ProArt Company.

V rámci spolupráce Festivalu tanečních divadel Víření a Company ProART se bude konat vystoupení Divadla Víření na festivalech v Brně a v Praze:
BRNO Divadlo Stadion, Kounicova ul., 25. 7. od 20:00 hodin a
PRAHA Experimentální prostor NoD, Dlouhá 33, 29. 7. od 20:00 hodin.

Company ProART: http://www.proart-festival.cz/cz/company-proart/
Více o představení : http://www.proart-festival.cz/cz/kreutzer-sonata/

Webová strana Festivalu Víření: http://zawirowania.pl/

Místo konání:

Warszawa, Stara Prochownia, ul. Boleść 2 lub Teatr Studio, pl.Defilad 1, Duża Scena

Datum:

Od: 29.6.2012
Do: 7.7.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala