Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.3.2020 19:00

KONCERT: JANÁČEK: KATELYN BOUSKA & ŠTĚPÁN FILÍPEK

Štěpán Filípek & Katelyn Bouska uvádí exkluzivní recitál z komorních prací hudebního skladatele Leoše Janáčka a dalších zajímavých brněnských autorů Vítězslavy Kaprálové, Miloslava Ištvana a Radomíra Ištvana. Obohacením programu je zařazení skladby Klid lesa známého českého skladatele Antonína Dvořáka. Koncert je jednou z akcí, které jsou organizovány Českým centrem v New Yorku při příležitosti premiéry opery Káťi Kabanové v Metropolitní opeře.

19. března, 19:00
Ve velkém sále

RSVP již brzy

Poprvé se violoncellista Štěpán Filípek a klavíristka Katelyn Bouska setkali v roce 2015, když Katelyn přijela do Evropy pátrat po mladé generaci českých skladatelů. Postupně vybudovali úspěšnou spolupráci při společném studiu a interpretaci současných, nebo nepříliš známých prací českých a amerických hudebních skladatelů. Jejich první album, vydané ve spolupráci s Českým rozhlasem a vydavatelstvím Radioservis, spojuje v dramaturgii města Brno a Filadlefii hudbou Leoše Janáčka, Samuela Barbera, Miloslava Ištvana Jeremy Gilla, autorů kteří v těchto městech působili. Nadcházející druhé album s názvem The Art of Rondo bude obsahovat skladby Antonína Dvořáka, Jana Václava Hugo Voříška a nově zkomponovaná díla amerického autora Davida Carpentera a hong-kongského skladatele Barryho Wana. Zároveň byl také projekt uveden v rámci několika turné v USA a České republice, včetně prestižního recitálu pořádaného Velvyslanectvím České republiky ve Washingtonu, nebo kladně hodnocených koncertů v rámci mezinárodních festivalů Forfest, Setkávání Nové hudby, Krumlovské podzimní recitály, nebo American spring. 

Katelyn Bouska 
Klavíristka Katelyn Bouska (*1985) je vyhledávaná sólistka a komorní hráčka. Její hra je popisována jako: „plná života, flexibility, úchvatných rytmů a bohatství dynamických odstínů“ (Milan Bátor, Český rozhlas). Zároveň je ceněna její schopnost zapojit publikum do hudebního dialogu. Její koncertní dramaturgie kombinující málo hraná díla českých a amerických autorů s hudbou psanou přímo pro ni mladými skladateli si našla cestu k obecenstvu jak v USA, tak v Evropě. Katelyn získala DMA na Temple University ve Filadelfii, kde byl její výzkum zaměřen na klavírní tvorbu brněnského skladatele Miloslava Ištvana. V nedávné době publikovala album kompletních Ištvanových skladeb pro sólový klavír u vydavatelství Radioservis. Kromě doktorského titulu ve hře na klavír je absolventkou rovněž oborů historických klávesových nástrojů a komorní hry.

Katelyn nyní žije ve Filadelfii, kde vyučuje na katedře hudebních studií Curtisova institutu. Její odhodlání iniciovat informovaný a osobní hudební projev přesahuje její klavírní třídu rovněž na interpretační semináře, workshopy o dobovém repertoáru a předměty zkoumající teorii a harmonii jako nástroj k pochopení hudební gramatiky.

Štěpán Filípek
Violoncellista a skladatel Štěpán Filípek (*1981) je považován za jednoho z předních českých interpretů současnosti. Absolvoval Pražskou konzervatoř a Hudební fakultu JAMU, později vystudoval též kompozici na Konzervatoři Brno. V současnosti je nejdůležitějším prvkem Štěpánova interpretačního směřování recitálová disciplína (mimo jiné společný projekt s Katelyn Bouska). Věnuje se však také koncertantní činnosti, k zajímavostem patří např. světová premiéra skladby Evening separations - Koncert pro elektrické violoncello a symfonický orchestr brněnského autora Ondřeje Hájka, která za doprovodu Plzeňské filharmonie proběhla roku 2013, nebo provedení skladby Molitva-Concerto for cello and mixed choir estonské skladatelky Galiny Grigorievy za doprovodu sboru Gaudeamus Brno, jež proběhla v české premiéře roku 2018. Kromě toho dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem na dokumentaci současné tvorby pro violoncello. Mnoho hudebních festivalů pozvalo Štěpána Filípka jako sólistu, komorního hráče, nebo mu uvedlo skladbu: Moravský podzim, Janáček Brno, Forfest, Hudební současnost, Setkávání Nové hudby, So klingt die gegenwart!, Melos-Éthos, Expozice Nové hudby a další. Hraje na mistrovský nástroj zvaný „Imperio“ z dílny brněnského houslaře Jana Husa Bursíka.

Štěpán v současnosti žije v Brně, kde je v angažmá v orchestru Janáčkovy opery Národního divadla Brno. 

Oficiální video ZDE

 

 

 

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

19.3.2020 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce

dní předem