Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.12.2013 20:00

Běhat

Dramatizace románu Jeana Echenoze o životě a osudech Emila Zátopka, za přítomnosti autora. Režie a interpretace: Éric Cénat. Ve spolupráci s Asociací sportovních spisovatelů.

Dílo "Běhat" sleduje osud výjimečného sportovce Emila Zátopka, československého běžce, olympijského vítěze na hrách v Londýně a Helsinkách a světového rekordmana v běhu na 5 000 m, 10 000 m a maratonu.

Na konci třicátých let pracuje 17-letý Emil Zátopek v Baťových závodech ve Zlíně a pokračuje ve studiích chemie. Baťova společnost se však rozhodla uspořádat závod, kterého jsou všichni studenti odborné školy povinni se účastnit. Do té doby není sport součástí Emilova každodenního života. Na závodě běžel a vyhrál. A to byl moment, kdy začala jeho sportovní kariéra. Uvědomil si také, že sport může být zábava. Ve velmi krátkém čase se stal národní i mezinárodní ikonou a získal přezdívku "česká lokomotiva".

Jean Echenoz vypráví o životě běžce, jednoduše, bez příkras a okázalostí popisuje neskutečné výkony svého hrdiny. Autor zachycuje portrét muže, který je dojemný a nesmírně vzrušující. Kapitoly románu jsou konstruovány rytmickým způsobem - pomalé a rychlé tempo připomíná rytmus závodu. 

Opravdu se jedná o román. Jean Echenoz tvrdí, že se snažil držet velmi blízko pravdy, ale přiznává, že někdy neváhal pohrát si se svou postavou a některé scény si přimyslel nebo trochu poupravil.


Janáčkův sál

Vstupné: 10 €, snížené vstupné: 6 € 

 

Jean Echenoz

(*1947) se již v osmdesátých letech zařadil mezi přední francouzské autory, mluví se o něm a píše, přestože, anebo díky tomu, že jeho poetika stojí na principu systematického matení, vykořeňování starých osvědčených postupů románové tvorby. Echenoz píše literaturu pro vnější efekt, pro radost z psaní, tedy i čtení. Jeho rané dílo jako by neobsahovalo žádné viditelné poselství, žádnou závažnou myšlenku. Něco ale pro Echenoze svatým přece zůstává, a to je jazyk. Všechen ten zamotaný děj se tak stává jen záminkou k rozvinutí slovního koncertu, jenž jemně osciluje mezi "klasikou" a "popem". Americká kritika nachází v jeho dílech jistou parabolu s filmovými sděleními Davida Lynche.

Jean Echenoz vydal dosud romány: Le Méridien de Greenwich (Greenwichský poledník, 1979), Cherokee (1983, česky E.W.A., 1996), L´Equipée malaise (Malajská výprava, 1986), Le Lac (Jezero, 1989), Nous trois (My tři, 1992), Les Grandes Blondes (Velké blondýny, 1995), Un an (Jeden rok, 1997), Je m´en vais (1999, česky Jdu, Jitro, 2003), Au piano (2003, česky jako U piána, Jitro, 2006), Ravel (2006, česky Mladá fronta, 2009), Courir (2008, česky jako Běhat, Mladá fronta, 2009) a také kratší text L´Occupation des sols (Zabírání půdy, 1988) a povídky J´arrive (Přijdu, 1988) a Ayez des amis (Mějte přátele, 1991).

Za knihu Cherokee získal Echenoz roku 1983 literární cenu Médicis, za Je m´en vais (česky vyšlo s názvem Jdu) roku 1999 Goncourtovu cenu. 

 


Eric Cénat  

Studoval na konzervatoři v Orléans u Jeana Périmonyho a Jean-Clauda Cotillarda v letech 1982 až 1985, vede Théâtre de l'Imprévu (divadlo), které v roce 1986 založil. Jako herec a režisér pracuje ve svém divadle na textech autorů jako Denis Diderot, Alfred de Musset, Primo Levi, Ferdinando Camon, Pierre Michon, Albert Londres, Světlana Alexievitch, Slimane Benaïssa, Ödön von Horvath, ale také Boby Lapointe, Boris Vian, Alphonse Allais, Antoine Blondin, Robert Desnos ...

Režíroval „Říkám ne!“ podle Antigony, „Jsem poslední člověk“ dle Rhinocera, „Cestu“ od Agoty Kristof, „11. září 2001“ od Michela Vinavera v České republice.

Jeho poslední zrežírované dílo jsou Koleje... vytvořené v Divadle la Tête Noire roku 2011 a « Dire Dire Souvenir » v divadle l’Abbaye de Saint Maur.

Současně hrál v divadle pod vedením různých režisérů, jako např. Norbert Aboudarham, Jacques Bondoux, Claude Bonin, Jean-Christophe Cochard, Jacques David, Patrice Douchet, Jacques Dupont, Stéphane Godefroy, Madeleine Gaudiche, Franck Jublot, Gérard Linsolas, Philippe Lipschitz, Dominique Lurcel, Claude Malric, Stella Serfaty, Roland Shön, Bernard Sultan a další.

S Radio France/France Culture nahrál několik děl, dramat i jiných. Pod vedením Nicolase Cahena, Oliviera Guignarda a Pascala Heylbroeka pracovalů též pro televizi. 

Jako umělec- pedagog se angažuje v různých oblastech (jak v rámci národního školství, tak také na obchodních školách a ve vězeňském prostředí) .

Éric Cénat rovněž absolvoval magisterské studium v oboru současné historie « Orleánské divadlo : 1937-1947 » 


 


Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

17.12.2013 20:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala