Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.11.2017 - 5.11.2017

Csekkold 3. (Festival současného českého divadla)

3. - 5. listopadu proběhne v prostorách slavného Divadla Józsefa Katony, již třetí ročník bienální přehlídky současného českého divadla Csekkold. Na programu budou hostující soubory, scénická čtení a nejúspěšnější české inscenace roku 2017.

 

3. listopadu

19:00 - Fráňa Šrámek: MĚSÍC NAD ŘEKOU

Slovácké divadlo Uherské Hradiště

Rodina Hlubinova s obavami očekává blížící se abiturientský sraz. Někdejší premiant třídy Jan Hlubina se nestal ani spisovatelem ani ničím "vyšším" a svůj život tráví v papírnickém krámku své ženy, v rodinném hnízdě na malém českém městečku. Obě osudové ženy jeho života - manželka a dcera Slávka - chtějí tatínka uchránit střetu s nenaplněnými iluzemi mládí. Sama Slávka je však v průběhu děje lapena do nástrah mladistvého vzplanutí, a posléze i zralé životní rezignace...

Ač jazykovou malebností řazena do impresionistického stylu, má nejlepší divadelní hra Fráni Šrámka, českého klasika i buřiče nazývaného často "básníkem mládí a života", až komediální ráz se skvělým dialogickým spádem a klade nelehko zodpověditelné, nadčasové existenciální otázky: lže nám mládí svými čarovnými slovíčky, nebo je právě tato doba tou jedinou pravdivou v našem životě?

Režie: Anna Petrželková
Úprava: Iva Šulajová a Anna Petrželková
Výprava: Eva Jiřikovská
Hudba: Mario Buzzi
Dramaturgie: Iva Šulajová 

Osoby a obsazení:

Jan Hlubina: Tomáš Šulaj
Josef Roškot: Jiří Hejcman
Villy Roškot: Zdeněk Trčálek
Paní Hlubinová: Irena Vacková
Slávka Hlubinová: Petra Staňková
Růžena Pavlátová: Tereza Hrabalová
Pan Brožík: Martin Hudec
Jan Hlubina, gymnazista: David Macháček
Jan Hlubina, zralý věkem:  Vladimír Doskočil 
Abiturienti: David Vacke, Petr Žajdlík, Roman Lacina, Jakub Vrága


Délka představení 2:30 h

 

 

4. listopadu

17:00 - KAR

Studio Damúza

 

divadlo objektů & koncert na motivy Anny Kareniny

Během smuteční večeře, během cinkání skleniček a klidného doprovodu smuteční kapely, se místo klidného rozloučení začnou odehrávat střípky ze života minulé osoby. Ta skrz náhodné pohyby číšníka, skrz nenápadné kombinace hudby, slov a předmětů, ožívá, tak jako ožívá i představivost hostů. Ti se opojení vínem začnou vžívat do minulosti, až se nakonec sami stanou postavami příběhu o Anně Karenině.

Kabaret ruského realismu staví a nastoluje dramaturgii živou, živočišnou, autorsky zpracovanou hudbou, postavenou na základě ruských tradic. Harmonika, perkuse, housle, cello, basa a pěti hlas provede metamorfózu hudby a divadla, kabaretu a intimních scén pohyblivých předmětů. Rytmika stoupá do poslední chvíle, ve které se (před dveřmi smrti) najednou divák a herec octnou opět na začátku - u stolu se skleničkou vína v ruce.

Režie: Matija Solce
Hrají: Pavol SmolárikAnna BubníkováJiří N. JelínekIvo Sedláček a Matija Solce
Scénografie: Marianna Stránská

 

19:00 - DJ/Shakespeare: MACBETH

Divadlo Na zábradlí

 

Zlo se nerodí v temném kotli, ale vyrůstá z neochoty přiznat sobě i okolí to, co nás uspokojuje. A tam, kde nemůže být ukojena přirozená touha po štěstí, nastupuje touha po moci. Moci, která nám dovolí pomstít se za vlastní traumata a pocity méněcennosti. 
Variace na Shakespearova Macbetha, ve které tak docela nevíme, jestli se odehrává v minulosti, současnosti nebo nedaleké budoucnosti. Nevíme, jestli se v ní vracíme ke starým modelům, kdy „muži byli ještě muži“, „ženy byly ještě ženy“ a kdo chtěl moc a peníze, musel se potřísnit krví, a nebo se díváme do budoucnosti, kde kultivovanost, korektnost a empatie opět ustoupily nejnižším pudům.

Svět tohoto Macbetha mluví univerzálním jazykem, ve kterém už ale není prostor pro vzletnost a filozofické úvahy. Jazykem, který pojmenovává realitu prostě a neúprosně. K dorozumění v tomto světě už stačí jen jeden jazyk a několik slov.

Scénář, scéna a režie: David Jařab
Dramaturgie: Lucie Ferenzová
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Hudba: Jakub Kudláč

Obsazení

Macbeth: Miloslav König
Lady Macbeth: Anežka Kubátová
Banco: Jiří Černý
Duncan: Leoš Noha
Macduff: Václav Vašák
Ross: Ivan Lupták
Lady Macduff: Johana Matoušková
Chlápek 1: Petr Jeništa
Chlápek 2: Petr Čtvrtníček

 

5. listopadu

16:00 - Tereza Verecká: Jób


 

Milan Uhde: Zázrak v černém domě

 

19:00 - KAR

Studio Damúza

 

20:30 - koncert: FEKETE SERETLEK

 

Místo konání:

Katona József Színház, 1052 Budapest, Petőfi Sándor u. 6.

Datum:

Od: 3.11.2017
Do: 5.11.2017

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala