Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.11.2019 - 10.11.2019

Csekkold 4. ročník festivalu českého divadla

Čtvrtý ročník bienálního divadelního festivalu představí novinky z českého divadla. Tentokráte se maďarskému publiku představí Divadlo Pod Palmovkou, Husa na provázku a hry Jiřího Havelky a Davida Košťáka. Tradičním partnerem akce je divadlo Katona József Színház.

PROGRAM


 8. listopadu 2019 v 19 hodin 

 Katona József Színház, Velká scéna 

Divadlo pod Palmovkou

William Shakespeare: Něco za něco

Režie: Jan Klata

Hrají: Jan Vlasák, Jan Teplý , Veselý Ondřej, Jan Hušek, Martin Němec, Martin Hruška, Radek Valenta, Tereza Dočkalová, Vendula Fialová, Kamila Trnková, Tomáš Dianiška

Překlad: Martin Hilský

Výprava: Justyna Łagowska

Choreografie: Maćko Prusak

Dramaturgie: Iva Klestilová

Asistent režie: Olga Słowik

Čtyři sta let stará hra nastoluje zásadní témata lidské existence, morálky, kterou všichni kážou, ale nikdo se jí neřídí, a demonstruje, jak je snadné zneužít moc. Hlavní postavou hry je kníže Vincentio, vládce Vídně, ve které už čtrnáct let i přes přísné zákony bují smilstvo, prostituce a další neřesti. Vincentio určí na čas svým zástupcem šlechtice Angela a v převleku za mnicha pozoruje, jak se tomuto vyhlášenému strážci mravnosti a čistoty podaří nastolit pořádek. Angelo zklame a začne svoji moc zneužívat...

Hru Něco za něco režíroval vynikající polský režisér Jan Klata, který pracuje na prestižních německých scénách, režíroval také na příklad v Rakousku, ve Španělsku nebo v moskevském MCHATu.  

 Něco za něco se stalo Inscenací roku 2018 v Cenách divadelní kritiky. Nominaci na Ceny divadelní kritiky získali rovněž Tereza Dočkalová jako Isabela za Ženský herecký výkon a Jan Vlasák jako Vincentio za Mužský herecký výkon.

Premiéra: 27. ledna 2018 
Délka představení: 110 minut bez přestávky 

Česky, s maďarskými a anglickými titulky

Vstupenky k zakoupení online zde

 

9. listopadu v 16 hodin 

Katona József Színház, prostor Sufni

PŘED NÁMI JE MINULOST - SCÉNICKÉ ČTENÍ 

Herci ze souboru Katona József Színház představí dvě současné české hry 

Jiří Havelka:  ELITY

Dokumentární drama nahlíží do konspiračních bytů, nočních barů i všedního života agentů STB a jejich spolupracovníků, kteří tvořili společenské elity bývalého režimu a kteří díky svým schopnostem a možnostem po listopadu 1989 zůstali na klíčových pozicích české ekonomiky a politiky. Kontroverzní hru napsal jeden z nejvýraznějších českých režisérů Jiří Havelka na objednávku Slovenského národního divadla v Bratislavě. 

David Košťák: SRDCE PATŘÍ ZA MŘÍŽE

Obchod s orgány politických vězňů, senzacechtivá výstava nelegálně získaných mrtvých těl, prapodivné spojenectví krtka a pandy. Pohled nejmladší divadelní generace na téma násilí. Denně děláme řadu nevinných rozhodnutí, jež však mají často neuvěřitelný dopad na někoho jiného. Pácháme mnohdy násilí na lidech, jejichž volání o pomoc nikdy nemůžeme zaslechnout. Je v dnešní době možné být dobrým člověkem?

Vstupenky k zakoupení online zde

 

10. listopadu 2019 v 19 hodin

Katona József Színház, Velká scéna

Divadlo Husa na provázku

Stefano Massini: Dynastie 

Režie: Michal Dočekal

Světově úspěšná italská hra. Fascinující portrét židovské německé rodiny jako skalpel otevírá útroby historie USA a omračujícím způsobem zachycuje dějiny kapitalismu. V roce 1844 přišel do New Yorku s jediným kufrem. Otevřel maličký obchod a po něm přišli do Spojených států ještě jeho dva bratři. Záhy vybudovali byznys, na jehož konci stála čtvrtá největší banka v USA. Její pád v roce 2008 a rekordní bankrot ve výši 200 miliard dolarů spustil celosvětovou hospodářskou krizi, jejíž důsledky na vlastní kůži dodnes cítí lidé po celém světě...

Hru Dynastie režíroval na přední brněnské scéně Michal Dočekal, který pravidelně hostuje v Maďarsku, Rumunsku nebo na Slovensku. Jeho inscenace Brechtovy hry „Dobrý člověk ze Sečuanu“, kterou nastudoval ve Vígszínházu, získala v roce 2013 cenu za nejlepší maďarské představení na přehlídce POSZT.

Hrají: Adam Mašura, Jan Kolařík, Tomáš Milostný, Dalibor Buš, Milan Holenda, Martin Donutil a Tereza Marečková

Český překlad: Irena Novotná

Maďarský překlad: Török Tamara

Dramaturgie: Miroslav Oščatka

Scéna: Dragan Stojčevski

Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková

Hudba: Ivan Acher

Asistent režie: Adam Steinbauer

Video: František Pecháček

Premiéra: 3. května 2017

Délka představení: 155 minut s přestávkou

 Česky, s anglickými a maďarskými titulky. 

Vstupenky k zakoupení online zde

 

 

Místo konání:

Katona József Színház, Petőfi Sándor u. 6, 1052

Datum:

Od: 8.11.2019
Do: 10.11.2019

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala