Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.1.2012 19:00

Géniové české klasiky

České centrum Madrid zve na zahájení hudebního cyklu Géniové české klasiky, který bude probíhat během celého roku. Na zahajovacím koncertě zazpívá mezzosopranistka Marta Infante za doprovodu klavíristy Jorgeho Robaina výběr z děl významných českých skladatelů Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a Petra Ebena. Během koncertu zazní provedení Ebenových Písní k loutně v úpravě pro klavír a zpěv a rovněž výběr z Moravské lidové poezie v písních Leoše Janáčka či Nového špalíčku Bohuslava Martinů. Klavírista Jorge Robaina představí skladbu V mlhách od Bohuslava Martinů. V dalších koncertních dílech cyklu se představí například díla A. Dvořáka, Z. Lukáše, A. Tučapského či O. Máchy. Po zakončení koncertu bude nabídnuta ochutnávka českého piva Pilsner Urquell.

Během koncertu zazní provedení Ebenových Písní k loutně v úpravě pro klavír a zpěv a rovněž výběr z Moravské lidové poezie v písních Leoše Janáčka či Nového špalíčku Bohuslava Martinů. Klavírista Jorge Robaina představí skladbu V mlhách od Bohuslava Martinů. V dalších koncertních dílech cyklu se představí například díla A. Dvořáka, Z. Lukáše, A. Tučapského či O. Máchy.

Program:

 Bohuslav Martinů (1890-1959) - Písničky na jednu stránku

 1. Rosička 2. Otevření slovečkem 3. Cesta k milé 4. Chodníček 5. U maměnky 6. Sen Panny Marie 7. Rozmarýn

 Peter Eben (1929-2007) - 5 Písní k loutně

 Leoš Janáček (1854-1928) -  V mlhách ( sólo klavír)

 Bohuslav Martinů - Nový špalíček

1. Bohatá milá 2. Opuštěný milý 3. Touha 4. Zvědavé dievča 5. Veselé dievča 6. Smutný milý  7. Vysoká věž

 Leoš Janáček -Moravská lidová poezie v písních

 1.Láska 2.Kouzlo 3.Komu kytka 4.Oříšek lískový 5.Vzkázání 6.Stálost 7.Záře od milého 8.Šafářova dcéra 9.Lavečka 10.Koníčky milého

 

 Marta Infante je významná španělská mezzosopranistka, která vystudovala zpěv na hudební fakultě Ostravké univerzity.  Pravidelně účinkuje na významných španělských festivalech klasické hudby jako je například La Caravaggia, Concierto Español a další. Kromě toho se často účastní koncertů v mnoha evropských zemích, v Jižní Americe, Japonsku a na Blízkém východě. V Čechách vystupovala s The Czech Ensemble Baroque a nahrávala pro Český rozhlas, ve Španělsku s La Orquesta Sinfónica de Madrid, La Orquesta Sinmfónica de Galica aj.

Společně s klavíristou Jorgem Robainou se podílí na recitálech pro nadaci Juana Marche v Madridu, Caixaforum, Divadlo Calderón ve Valladolid a Palau de la Música Catalana v Barceloně, kde obdržela první cenu „Primer Palau“ za svoji interpretaci Mahlera a Dvořáka.

Její diskografie sahá od středověké hudby, renesance až po barokní hudbu.

 

Jorge Robaina

Narodil se v Las Palmas na ostrově Gran Canaria, v patnácti letech se přestěhoval do Vídně, kde v roce 1991 ukončil studium na státní konzervatoři.

V současnosti pracuje na pěvecké škole Escuela Superior de Canto v Madridu.

Za svoji dosavadní kariéru získal řadu ocenění, z těch nejvýznamnějších například cenu ,,Pegasus” , cenu ,,Bosendorfer” ve Vídni, nebo ocenění pro nejlepšího doprovodného klavíristu španělské “Fundación Jacinto Guerrero”.

Natočil několik hudebních alb, přičemž na posledním z nich z roku 2011, za pěveckého doprovodu Anny Tonna, zpracoval dílo španělského skladatele Julia Goméze.

Vystupoval na nejznámějších pódiích v Evropě i ve světě, mimo jiné v Carnegie Hall v New Yorku nebo ve filharmonii v německém Kolíně.

Pravidelně také vystupuje ve španělské televizi, v roce 2011 se například podílel na koncertu k uctění památky obětem terorismu, který byl živě přenášen televizním kanálem Radiotelevisión Española.

Místo konání:

Escuela de Canto, Palacio Bauer, C/ San Bernardo, 44. Madrid

Datum:

26.1.2012 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala