Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.6.2013 - 30.8.2013

CZECH DESIGN v rámci SOFIA DESIGN WEEK

Letošní páté vydání mezinárodního festivalu designu a vizuální kultury Sofia Design Week se bude konat od 21. do 30 června. Expozice českého designu s názvem Stolečku, prostři se! odráží specifický svět českých pohádek, které si získávají diváky po celém světě a stejně jako design se snaží vyvolat emoce. Instalace tak netradičně představuje výběr českého designu kurátora Michaela Vašků z Czechdesign.

Tato putovní výstava současného českého designu proběhne v rámci festivalu Sofia design week 2013.

CZECHDESIGN je nezisková dobrovolnická organizace, která vznikla roku 2003 za účelem propagace českého designu. Mezi jejich nejvýznamnější činnosti patří například provoz webové portálu o designu nebo neprodejní galerie v centru Prahy.

http://stoleckuprostrise.czechdesign.cz/

České pohádky jsou vysoce hodnoceny a oceňovány za jejich specifickou procítěnost a osobitou kvalitu. Filmy jako Tři oříšky pro Popelku (1973) si získaly srdce dětí i dospělých na celém světě. Reflektují vzpomínky starých časů a vytváří snové představy, které nejsou pouze reakcí na filmovou scénu, ale odkazují též na silný základ jednotlivých myšlenek a filmových námětů.

Pohádky nesou naši kolektivní evropskou identitu. Jejich obrazový jazyk vyjadřuje starosti, obavy i radosti našich předků a používá archetypální obrazy, které mnohdy rafinovaně skrývají moudra. Nekladou dětem žádné meze v představivosti. Proto je tak milují. A právě pohádky bývají odrazem dětského nitra. Snaha o logické vysvětlení pohádek nemá smysl. Jejich cílem je oslovit city diváka s důrazem na jeho srdce. Proto není od věci je spojovat s designem.

Design neznamená optimalizaci tradičních výrobků, které by se tak od ostatních odlišily svojí funkčností. Design naopak poznamenává pozorovatele jako pohádka svého posluchače. Snahou designérů není tedy pouze vytvořit samotný objekt, ale hlavně vyvolat z něj pocity. Někdy se o to postará samotná jednoduchost návrhu, jindy je to jeho až nepochopitelná složitost. Myslím si, že český design obecně a vystavené kusy speciálně, srší podobně jako pohádky velkou dávkou citu a romantiky. Společnou charakteristikou jsou též opakující se pocity radosti vždy, když má člověk design před očima, stejně jako neutuchající touha dětí slyšet již dávnou známou pohádku znova a znova. /Michael Vasku, Kurator/

   

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a za podpory Generalnýho partnera sítí Českých center Staropramen.

Vernisáž výstavy 20.6., 18:00, ČC Sofie

Výstava pokračuje do 31.8.2013

 


                         

 

Místo konání:

Rakovski 100
1000 Sofia
Bulharsko

Datum:

Od: 20.6.2013
Do: 30.8.2013

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala