Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.8.2019 - 31.8.2019

Czech Film Week 2019

Přehlídka nejlepších českých filmů v Izraeli letos už podesáté! České Centrum Tel Aviv společně s Českým domem Jeruzalém a Velvyslanectvím ČR v Izraeli tak opět nabízí to nejkvalitnější z české kinematografie. A protože si letos připomínáme 30.výročí Sametové revoluce, nazvali jsme letošní filmovou přehlídku „From Freedom to Freedom“. Diváci v celkem pěti izraelských městech, Tel Avivu, Jeruzalémě, Haifě, Sderotu a Herzliyi tak budou moci od 13. do 31. srpna shlédnout sedm filmů, dva ze 60.let 20.století a pět vzniklých po roce 1989 včetně zcela nových snímků. I letos také přivezeme vzácné hosty, hereckou superstar Ivu Janžurovou, která celý Festival osobně zahájí s filmem Teroristka, a neméně slavného Aloise Švehlíka, který září ve filmu z letošního roku „Na střeše“.

 


Démanty noci                                               

Československo, 1964, Drama, 64min

Snímek je adaptací povídky Arnošta Lustiga Tma nemá stíny. Vypráví příběh dvou bezejmenných chlapců, kteří uprchnou z transportu do koncentračního tábora. Tvůrci velmi sugestivně a s originální uměleckou silou vyjadřují stavy a pocity lidí, bojujících v mezní situaci o život. Naturalisticky živě zhmotněná situace utečenců – jejich hlad, únava, úzkost, nutkání sebezáchovného pudu – to vše naznačuje pokus o záchranu za jakoukoliv cenu. Dvojice se stává štvanou zvěří, kterou loví senilní starci sudetské vesnice. Leitmotivem je touha po bezpečí, prezentovaná jako touha po domově. Němcův celovečerní debut patří k absolutní špičce české kinematografie.

Režie: Jan Němec
Scénář: Jan Němec, Arnošt Lustig
Kamera: Jaroslav Kučera, Miroslav Ondříček
 Hrají: Ladislav Janský, Antonín Kumbera, Ilse Bischofová, Ivan Asič, August Bischof, Josef Koblížek, Josef Koggel, Josef Kubát a další.

Promítání: 

Cinematheque Haifa  Cinematheque Herzeliya Cinematheque Jerusalem Cinematheque Sderot Cinematheq Tel Aviv
26.8, v 20:15 21.8, v 20:45 15.8, v 18:30 27.8, v 19:30 21.8. v 19:00
Intimní Osvětlení   

Československo, 1965

Drama, 71min

V této osobité smutné komedii se na malém městě po deseti letech setkávají dva spolužáci hudebníci. Zatímco ten první ještě nezakotvil a užívá si svobody a atraktivní přítelkyně, druhý musí hrát i na pohřbech, aby uživil rodinu. Setkání je dovede k životnímu bilancování. Tento významný snímek tzv. nové české vlny 60.let, a zároveň celovečerní debut scénáristy a režiséra Ivana Passera byl zařazen mezi desítku nejlepších domácích filmů všech dob.

Režie: Ivan Passer
Scénář: Jaroslav Papoušek, Václav Šašek, Ivan Passer
Kamera: Josef Střecha, Miroslav Ondříček
Hrají: Karel Blažek, Zdeněk Bezušek, Věra Křesadlová, Jan Vostrčil, Jaroslava Štědrá, Vlastimila Vlková, Karel Uhlík a další.

Promítání:  

Cinematheque Haifa  Cinematheque Herzeliya Cinematheque Jerusalem Cinematheque Sderot Cinematheque Tel Aviv
31.8, v 16:30 29.8, v 19:00 22.8, v 18:30 Nepromítá 19.8, v 19:00

 

 


Je třeba zabít Sekala                                              

Česko / Francie / Polsko / Slovensko, 1998

Drama, 109min

Drama z léta roku 1943, kdy okupované Československo figurovalo na mapách coby Protektorát Čechy a Morava. Děj se odehrává v moravské vesnici Lakotice, kde není jediný Němec a kam válečné události jako by ani nedoléhaly. Sedlák Jura Baran, stíhaný gestapem, uprchl z rodných hor chudobného Valašska, aby se ukryl v Lakoticích. Jako cizinec nemá u tamních lidí důvěru. Lakotice jsou vesnička o pár staveních, kolem je rozeseto dvanáct bohatých statků, jejichž majitelé žijí ve strachu ze Sekala. Je to nemanželský syn z jednoho statku. Má za sebou krušné dětství parchanta, kterým všichni pohrdají, nic mu nepatří a slušné děvče si ho ani nevšimne. S Protektorátem ale přišel jeho čas. 

Režie: Vladimír Michálek
Scénář: Jiří Křižan
Kamera: Martin Štrba
Hrají:  Olaf Lubaszenko, Bogusław Linda, Jiří Bartoška, Agnieszka Sitek, Vlasta Chramostová, Ľudovít Cittel, Martin Sitta a další.

Promítání: 

Cinematheque Haifa  Cinematheque Herzeliya Cinematheque Jerusalem Cinematheque Sderot Cinematheque Tel Aviv
23.8, v 16:00 31.8, v 18:00 26.8, v 20:30 Nepromítá 20.8, v 19:00Po strništi bos                                         

Česko / Slovensko 2017

Drama, Komedie 111min

Film vypráví příběh osmiletého Edy, který byl v době Protektorátu donucen vystěhovat se s rodinou z Prahy na venkov k příbuzným. Městečko, kde chlapec dosud trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, což zahrnuje i velmi přísného dědečka. Eda má před sebou nelehký úkol: najít a obhájit své místo v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od jeho městského. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. 

Režie: Jan Svěrák
Scénář: Jan Svěrák, Zdeněk Svěrák
Kamera: Vladimír SmutnýHrají: Ondřej Vetchý, Tereza Voříšková, Alois Grec, Jan Tříska, Viera Pavlíková, Oldřich Kaiser a další

Promítání: 

Cinematheque Haifa  Cinematheque Herzeliya Cinematheque Jerusalem Cinematheque Sderot Cinematheque Tel Aviv
20.8, v 18:00 23.8, v 21:30 19.8, v 18:00 Nepromítá 18.8, v 21:15

 

 


Všechno bude                                        

Česko / Slovinsko / Polsko / Slovensko¨2018

Road movie / Drama / Komedie, 85 min

Typický outsider čtrnáctiletý Mára a jeho kamarád dvanáctiletý Heduš  podniknou cestu za svobodou. Mára ukradne auto a svými průšvihy ohromí i mladou stopařku. Všichni jsou na útěku, na dobrodružné cestě, užívají si náhlou svobodu, kterou už možná nikdy nezažijí. Až do okamžiku, kdy Máru chytnou. Policisté ho vyslýchají a my spolu s nimi váháme, co je realita a co smyšlený chlapecký svět, co je pravá skutečnost a co ta vyfantazírovaná…

Režie: Olmo Olmerzu
Scénář: Petr Pýcha
Kamera: Lukáš Milota
Hrají: Tomáš Mrvík, Jan František Uher, Eliška Křenková, Zdeněk Mucha, Lenka Vlasáková, Martin Pechlát, Štěpán Kozub a další.

Promítání: 

Cinematheque Haifa  Cinematheque Herzeliya Cinematheque Jerusalem Cinematheque Sderot Cinematheque Tel Aviv
18.8, v 20:45 24.8, v 18:00 25.8, v 18:00 29.8, v 21:15 14.8, v 19:00

 

 


Na Střeše                                     

Česko 2019

Drama / Komedie, 97min

Profesor Rypar poskytne dočasné útočiště Songovi, mladému Vietnamci, kterého našel ukrytého na střeše svého domu. Mohou však dva takto odlišní lidé vůbec sdílet jeden prostor, aby z toho nebyla katastrofa? Pomůže jim v tom jejich drzý plán? Soužití nevraživého pána, rozzlobeného na celý svět, který mu neuchopitelně uniká a mladíka, který hledá východisko ze zoufalé situace v neznámém městě, přináší mnoho třecích ploch, tragikomických situací, ale i překvapivých nápadů a řešení. 

Režie: Jiří Mádl
Scénář: Jiří Mádl
Kamera: Martin Žiaran
Hrají: Alois Švehlík, Duy Anh Tran, Mary Bartalos, Vojtěch Dyk, Adrian Jastraban, David Švehlík, Radek Zima, a další.

Promítání: 

Cinematheque Haifa  Cinematheque Herzeliya Cinematheque Jerusalem Cinematheque Sderot Cinematheque Tel Aviv
*21.8, v 18:30 24.8, v 20:30 *20.8, v 18:45 Nepromítá *22.8, v 21:00

*Speciálni host: Projekce a diskuse za účasti herce Aloise Švehlíka 

 Teroristka                              

Česko 2019

Komedie /Drama, 95min

Černá komedie o Marii (Iva Janžurová), učitelce na penzi, která si jednou řekne, že už si nechce připadat jako kráva. Rozhodne se zrealizovat to, co nás občas sice napadne, ale hned tu myšlenku zapudíme. Sežene si zbraň a namíří ji na strůjce zla. Za cenu vlastní oběti se pokusí pomoct jiným. Marie ale zjistí, že stejně, jako je vražda složitá morálně, je nesnadná i prakticky.

Režie: Radek Bajgar
Scénář: Radek Bajgar
Kamera: Lukáš Hyksa
Hrají: Iva Janžurová, Martin Hofmann, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Eva Holubová, Jana Plodková, Kristína Svarinská, a další.

Promítání: 

Cinematheque Haifa  Cinematheque Herzeliya Cinematheque Jerusalem Cinematheque Sderot Cinematheque Tel Aviv
*15.8, v 18:30 17.8, v 20:30 *14.8, v 20:30 25.8, v 19:15 *13.8, v 20:30 

*Speciálni host: Projekce a diskuse za účasti herečky Ivy Janžurové

 

 

 

 

Zvláštní poděkováni: Děkujeme Ivanovi (Joelu) Hajošovi za neocenitelnou pomoc při přípravě filmů ze 60.let 20.století.

 

Partneři:

     
              Cinematheque Jerusalem Logo

 

Místo konání:

Cinematheque Haifa, Herzeliya, Jerusalem, Sderot, Tel Aviv

Datum:

Od: 13.8.2019
Do: 31.8.2019

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala