Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.7.2020 - 30.9.2020

České hrdinky: významné ženy české historie a současnosti

Ilustrovaná mozaika příběhů významných českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu. Projekt připravila Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni s Českými centry. Byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové.

Série České hrdinky: významné ženy české historie a současnosti oslavuje významné Češky, které ovlivnily společenské, politické a kulturní dění nejen v českých zemích, ale i v zahraničí. Věnuje se postavám, jako je habsburská panovnice Marie Terezie, první dáma Československa, Charlotta Garrigue-Masaryková, představitelka ženského emancipačního hnutí a obětí komunistických politických procesů, Milada Horáková, ministryně zahraničních věcí USA, Madeleine Albright, ale také přestavitelkám kultury, jako byla spisovatelka Božena Němcová, světově proslulá operní pěvkyně Ema Destinnová, která účinkovala i v newyorské Metropolitní opeře, představitelka surrealismu a umělecké avantgardy, Toyen, až po sportovkyně, jako byla gymnastka Věra Čáslavská a tenistka Martina Navrátilová. 

Projekt, který byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920, také spadá na výročí ratifikace 19. dodatku k ústavě Spojených států amerických, který byl oficiálně přijat všemi 50 státy federace 26. srpna 1920. Dodatek zaručil americkým občankám volební právo, ale boj za univerzální volební právo nebyl zdaleka u konce. Zahájení série na Radio Prague International také spadá na den, kdy zemřela významná česká disidentka a spisovatelka, Zdena Tominová, jedna z prvních signatářek Charty 77 a její mluvčí. Je důležité si neustále připomínat a vyzdvihovat skutky českých žen, které ovlivnily chod a dění v Československu.

Série přináší portréty padesáti významných ženských osobností, viděných očima současné mladé vlny ilustrátorů a ilustrátorek, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková, která taktéž projekt kurátorsky zaštítila, včetně výběru ženských osobností. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt navazuje na stejnojmennou knižní publikaci, která vyjde na podzim 2020.

V letošním roce už byly České hrdinky představeny řadou českých center, včetně center v Tel Avivu,  Moskvě, Rotterdamu a Kyjevě, New Yorku a nyní se přidává i České centrum Londýn, kde bude projekt prezentován v podobě pravidelných týdenních příspěvků na instagramu. Začínáme 13. července 2020.

Sérii portrétů můžete v angličtině sledovat na Radio Prague International ZDE.

Partneři: Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU, Radio Prague International, Česká centra
 
 Autoři portrétů:
Milada Horáková – Julie Opletalová
Marie Terezie – Lukáš Komárek
Martina Navrátilová – Veronika Bílková
Toyen – Helena Lasovská
Lata Brandis – Veronika Bílková
Božena Němcová – Lukáš Komárek
 

 
 

Místo konání:

Czech Centre London Instagram

Datum:

Od: 13.7.2020
Do: 30.9.2020

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala