Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.12.2019 - 10.1.2020

Czech Film Night – Velvet Revolution

U příležitosti 30. výročí sametové revoluce pořádá České centrum Soul a Cinematheque – Seoul Art Cinema filmový mini festival Czech Film Night – Velvet Revolution, během kterého bude uvedeno celkem 5 oceněných filmů převážně z posledních let. Filmové projekce se budou konat v Seoul Cinema každý pátek od 13.12.2019 do 10.1.2020 vždy v 19:30 hodin. Korejská veřejnost tak bude mít jedinečnou příležitost seznámit se nejenom s osudy význačných osobností boje za svobodu a demokracii ale také s životem obyčejných lidí v době totality.

Filmový festival zahájí životopisné drama Milada režiséra Davida Mrnky z roku 2017 inspirované osudem české právničky, političky a bojovnice za práva žen Milady Horákové, která přežila mučení a věznění v době nacistické okupace a nakonec se jako jediná žena stala obětí justiční vraždy během vykonstruovaných politických procesů v Československu na začátku 50. let. Následovat bude film režiséra Roberta Sedláčka zachycující posledních několik měsíců života studenta historie a politické ekonomie Univerzity Karlovy Jana Palacha, jenž se 16.1.1969 upálil na Václavském náměstí v Praze na protest proti invazi spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy a pasivnímu přístupu veřejnosti či neuvěřitelný leč pravdivý příběh rozporuplné osoby šéfa zahraniční rozvědky Zdeňka Tomana, který do napínavého thrilleru přetvořil známý český režisér Ivan Trojan. Všechny tyto tři filmy budou uvedeny v korejské premiéře. Výjimku ve filmovém výběru představuje příběh režiséra Jana Hřebejka a scénáristy Petra Jarchovského Kawasakiho růže, jenž vznáší zásadní otázky o tom, kdo může posuzovat a odpouštět minulé viny. Festival zakončí cenami ověnčený film Masaryk věnovaný životu syna prvního československého prezidenta, diplomata a pozdějšího ministra zahraničí Jana Masaryka v období před začátkem 2. světové války. 

Cílem filmových projekcí a krátkých přednášek, jež budou promítání předcházet, je přiblížení osudových okamžiků a význačných osobností české historie 20. století. Současně se ale snaží přivést diváky k zamyšlení nad důležitými tématy jako je svoboda, demokracie či role jedince ve společnosti.

Program

  • 13.12. Milada
  • 20.12. Jan Palach
  • 27.12. Toman
  • 3.1. Kawasakiho růže
  • 10.1. Masaryk

 

 

Milada, rež. David Mrnka (2017)

Film Milada je inspirován osudem a životem JUDr. Milady Horákové, který se dotkl mnoha lidí. Odehrává se v letech 1937 – 1950 a vypráví příběh ženy, v jejímž životě byly morální principy zakořeněny tak silně, že se často ve svých rozhodnutích řídila více svým svědomím než srdcem, a to i za cenu ohrožení vlastní rodiny a sebe sama. Milada Horáková byla popravena 27. června 1950 i přesto, že tehdejší prezident Československé republiky dostal mnoho žádostí o udělení milosti. O její milost žádali např. Albert Einstein, Winston Churchill nebo Eleanor Rooseveltová. Ústředními tématy filmu jsou svoboda, boj za demokracii, pravda, láska, naděje, moc a oběť, které jsou velmi aktuální i dnes. Cílem filmu je přiblížit osobnost Milady Horákové, její život a osud nejširšímu publiku v České republice a v zahraničí. (Bohemia MP)

 

 

Datum projekce: 13.12.2019, 19:30

 

Jan Palach, rež. Robert Sedláček (2018)

Film pozoruje posledních několik měsíců života Jana Palacha. Pozoruje jej na základě dostupných faktických pramenů a zároveň přemýšlí, co tomu mladému muži táhlo hlavou. Jan Palach nikomu z blízkých o svém rozhodnutí dopředu neřekl. Ani nenaznačil, že by byl něčeho takového schopen. Ve filmu prochází vztahem se svou přítelkyní Helenkou, bouřlivým kolejním životem roku 1968, soužitím s mámou doma ve Všetatech, zažije studentské brigády v Kazachstánu a Francii, chodí do školy, pozoruje a mlčí. Stejně jako se od podzimu 68 mění veřejný život, ráz ulic i výrazy lidí, stává se něco s Janem. Jak to, že si ničeho nevšimla jeho dívka, máma, spolužáci? Ještě to ráno si Jan vzal od mámy svačinu, na koleji vtipkoval se spolubydlícím a před odchodem do města se vysprchoval. Kamera po celý film sleduje Janovu tvář a snaží se zachytit okamžiky rozhodnutí… (CinemArt)

 

Datum projekce: 20.12.2019, 19:30

 

Toman, rež. Ondřej Trojan (2018)

Filmové drama režiséra a producenta Ondřeje Trojana o vzestupu a pádu na pozadí doby, která dodnes ovlivňuje naše životy. Neuvěřitelný a pravdivý příběh rozporuplné osoby Zdeňka Tomana, šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu, bezskrupulózního obchodníka s obrovskou mocí a zásadním úkolem. Sehnat peníze, které komunistům vyhrají volby. A Toman peníze sehnat uměl. Pro sebe, pro rodinu i pro stranu. Šmelina, vydírání, kasírování válečných zločinců i jejich obětí. Neštítil se ničeho. Cena, kterou za svou kariéru zaplatil on i jeho blízcí, byla pak vysoká. Film odkrývá období tzv. třetí republiky, temné roky 1945 – 48, a příběh člověka, o kterém se nikdy nemluvilo. Režisér Ondřej Trojan přináší na plátno nejen napínavý thriller, ale i co nejvěrnější dobovou rekonstrukci skutečných událostí opírající se o nezvratná archivní a očitá svědectví. (Falcon)

 

Datum projekce: 27.12.2019, 19:30

 

Kawasakiho růže, rež. Jan Hřebejk (2009)

Kdo může posuzovat minulé viny? Kdo je může odpouštět? Může jim čas obrousit hrany? Nebo pokání, jímž se viníci posléze pokusí spasit? Drama Jana Hřebejka podle Cenou Sazky oceněného scénáře Petra Jarchovského vytváří spletitý řetězec podobných otázek a nabízí celou škálu často protichůdných odpovědí. Středobod příběhu tvoří postava renomovaného psychiatra (Martin Huba), morální autority, který má u příležitosti výročí založení republiky získat významné státní ocenění. Právě připravovaný slavnostní akt se stane katalyzátorem událostí, které na povrch vyplaví hříchy minulosti, jež mu můžou zlomit vaz. (Bontonfilm)

Datum projekce: 3. 1. 2020, 19:30


Masaryk, rež. Julius Ševčík (2017)

Prožil život bohéma, miloval ženy, hudbu, velká gesta. V jeho srdci bojovala nespoutanost extravagantního umělce s povinností a morálkou úředníka, diplomata. Velkou část života procestoval, ale nikdy nezapomněl na zemi, z níž pocházel, na republiku, kterou založil jeho otec Tomáš Garrigue. Smrt Jana Masaryka je dodnes zahalena tajemstvím. Mnohá tajemství se však skrývají i v jeho životě! Dramatický příběh, věnovaný osudům velvyslance a pozdějšího československého ministra zahraničí, Jana Masaryka, se vrací do doby těsně před druhou světovou válkou. Ve třicátých letech vrcholí Masarykova diplomatická kariéra, kterou tráví převážně ve Velké Británii, kde se snaží dostat světové mocnosti na stranu Československa.

Muž, oceňovaný jako brilantní řečník, zábavný společník a milovník života, má však i svou temnou stránku. Masaryk hledá únik před svým jménem, před odpovědností i před sebou samým v hýřivém životě, alkoholu a drogách, ale také v neustálém sebetrýznění. Tehdejší velvyslanec v Londýně se najednou ztrácí z veřejného života. Přerušuje kontakt s politickými kolegy i s přáteli. Na několik měsíců mizí, kamsi do Ameriky... Na pozadí historických událostí se odehrává napínavý životní příběh okouzlujícího, ale nevyrovnaného, sebedestruktivního muže a jeho marného boje o budoucnost vlastní země. (Bioscop)

 

Datum projekce: 10. 1. 2020, 19:30

 

Změna programu vyhrazena.

 

Místo konání:

Seoul Cinema, 13, Donhwamun-ro, Jongno-gu, Seoul

Datum:

Od: 13.12.2019
Do: 10.1.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala