Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.6.2020 19:00 - 20:00

Czech Science Café: Bezkontaktní choreografie

Rozpohybovat koule, kapky či buňky bez jakéhokoli doteku. Roztančené obrazce na kraslicích. Věda nebo sci-fi? Zjistěte více v ZOOM science café přednášce s Jiřím Zemánkem, PhD. z pražské ČVUT, který momentálně působí na prestižní americké univerzitě MIT (Center for Bits and Atoms).

 


19. června v 1:00 SEČ na ZOOM

 

Jak kontrolovaně rozhýbat několik objektů zároveň a ani se jich při tom nedotknout? Něco takového může být potřeba například pro automatizaci, zrychlení a zlevnění biochemických procesů nebo pro rekonfigurovatelnou výrobu. V mikrosvětě se navíc pro manipulaci obtížně používají konvenční nástroje, protože se věci chovají jinak, než jsme zvyklí z našeho makrosvěta. V přenášce se dozvíte o metodách, které se dají použít pro bezkontaktní manipulaci i mikromanipulaci. Uslyšíte o již zavedených
nástrojích a o výsledcích výzkumu z ČR v této oblasti. Uvidíte, jak se dají rozhýbat různé objekty například pomocí tvarování elektrického nebo magnetického pole a jak se dají téměř roztančit podle vašeho přání.

Foto: Tomáš Rubín, Material Times 

 

Jiří Zemánek, PhD. Vědec a pedagog na katedře řídicí techniky ČVUT FEL, zabývá se kybernetikou a elektronickými řídicími systémy, například pro manipulaci s mnoha objekty v biologii, chemii a mikrovýrobě. Za své projekty a popularizační videa získal několik mezinárodních cen. Nyní působí díky
Fulbright-Masarykovu stipendiu v Center for Bits and Atoms (CBA) na americké univerzitě MIT, kde se zapojil do výzkumu futuristických digitálních materiálů. Aktivně podporuje tzv. hnutí makerů, renesanci vyrábění a tvoření s pomocí nových i tradičních technologií. Byl programovým ředitelem festivalu novodobých kutilů Maker Faire Prague 2018 a 2019. Sám je vědecký kutil a
tvůrce edukativních technologických hraček – jeho koníčkem je například netradiční zdobení velikonočních vajíček po inženýrsku.

 

 

Součást cyklu Science Café

České centrum New York představuje nový cyklus naučných vědeckých přednášek a debat s nejlepšími českými vědci a inovátory. Science Café je neformální fórum inspirované fenoménem Café Scientifique, který spatřil světlo světa v Británii v roce 1998 a zanedlouho se rozšířil do celého světa. Sdílejte prostor i konverzaci nad šálkem kávy či čaje o současných vědeckých poznatcích a trendech se špičkovými odborníky různorodých oborů a zájmů! Neformální přednáška, ve které budou představena vybraná témata, bude následována diskuzí, do níž se budou moci zapojit i posluchači.


Chcete-li mít přehled o nových událostech v Českém centru New York, přihlaste se k odběru našeho týdenního Newsletteru ZDE.
 


 

 

Místo konání:
Online
Datum:

18.6.2020 19:00 - 20:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala