Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.1.2014 - 28.1.2014

CZECH SELECTION 2014 - Maison et objet

Czech Selection na mezinárodní přehlídce designu Maison et Objet v Paříži 2014 v Parc des expositions - Paris Nord Villepinte. Pořádá Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Českým centrem Paříž a Uměleckoprůmyslovým museem v Praze.

 

Česká republika se účastní již pátým rokem výstavní kolekcí Czech Selection. Tentokrát ze zastoupených 15 firem téměř polovina rozšiřuje spolupráci s významnými zahraničními designéry.

 

LASVIT, mladou dynamickou firmu s 9 světovými pobočkami, navrhl svítidlo Labyrinth, které se v nové kolekci setkalo s objekty Maurizia Galante, postmodernisty českého původu Bořka Šípka a klasika českého uměleckého skla René Roubíčka. LASVIT vytváří svými diversními přístupy expandující galaxii světelných objektů ve veřejném i soukromém prostoru, kromě jiného tato firma realizovala vítěznou trofej pro Tour de France v roce 2013.


Pro značku VERREUM mladé pražské společnosti Space Cz vytvořil Arik Levy nádobu na květiny Drops, která upoutala odbornou i laickou veřejnost na Maison et Objet v roce 2013. Výjimečná technologie stříbřitého skla a ruční zpracování propůjčují této značce exklusivitu jednoduché elegance a luxusu. I pro novou kolekci Love vytvořil Arik Levy sérii svícnů, Karim Rashid stolní lampu, londýnský designér Sebastian Bergne set a víno, německý designér Sebastian Herkner čajový set, a kolekci doplnil kávový set od italských designérů Defne Koz a Marco Susani.


PRECIOSA LIGHTING je dodavatelem kompletních designových světelných řešení, v nichž pojí tradici českého skla spolu s moderními technologiemi 21. století. Inovativní světlené objekty navrhují na míru do jedinečných luxusních interiérů po celém světě nejen členové interního týmu designérů. Společnost také často spolupracuje s externími designéry a designovými studii, jako např. Rony Plesl, Jiří Pelcl, Jakub Berdych, ze zahraničí pak Philippe Starck či designová studia jako SPIN a HBA. PRECIOSA LIGHTING svými aktivitami přispívá k rozvoji mladých talentů, ale i českého sklářského umění jako celek. Na podzim roku 2013 se zúčastnila historicky prvního ročníku pražského Signal Festivalu s designovým objektem Jaroslava Bejvla ml., art directora společnosti.


TON, pracující i po 150 letech nadále tradiční technologií ohýbaného dřeva. Je potěšující, že křeslo Merano italského návrháře Alexandra Guflera a Tram rakouského designéra Thomase Feichtnera byly v tomto roce nominovány do soutěže German Design.


V oblasti nábytku se do spolupráce se zahraničními návrháři zapojuje mladá firma BOHEMIAN WORKS, specializující se na nábytek z masívního českého dubu. Perfektní zpracování materiálu vyniká u stolů a nábytku návrhářů řeckého původu Tina Mavriki nebo holandského talentovaného designéra Osiris Hertman.


Další firmy zastoupené v Czech Selection zakládali přímo designéři a architekti, kteří jsou zároveň hlavními firemními designéry.


Fenomenální světový úspěch zaznamenala firma MMCITÉ Radka Hegmona a Davida Karáska, zaměřená na městský mobiliář. Dnes se pyšní realizacemi v euroamerickém urbánním prostoru a je nositelkou českých i zahraničních cen jako Good Design Chicago a Red Dot Design. 

 

 

 

BOA DESIGN, s širokým rozsahem aktivit a malosériovou výrobou favorizující originální přístup, tvar a kvalitní provedení sedacího nábytku či svítidel se může pochlubit cenou Red Dot Design 2012 za květinový stojan.


Brněnská firma A.M.O.S. DESIGN s hlavním designérem architektem Vladimírem Ambrozem, důležitou postavou umělecké konceptuální scény 70. let, úspěšně prezentuje kancelářský nábytek a svítidla a výjimečným způsobem rekonstruovala brněnskou vilu Tugendhadt architekta Miese van der Rohe.


DAD studio architektky HELENY DAŘBUJÁNOVÉ prezentuje limitované edice nábytkových kusů pro ženské interiéry, založené na lokální řemeslné práci.


Specifické lokální řemeslné a výrobní tradice využívají další firmy, zastoupené v Czech Selection, ke spolupráci s místními designéry a dosahují vynikajících výsledků jako například pražská truhlářská firma PROCESS CZ, která na světových přehlídkách boduje perfektním zpracováním atypického progresívního nábytku podle návrhů Jiřího Junka, Lucie Koldové nebo Maxima Velčovského.


ATEH, zaměřená na výrobu typových svítidel do veřejných i soukromých interiérů spolupracuje s významnými českými designéry a je nositelem významných ocenění jako Chicago Good Design Award.Pod značkou BOMMA se skrývá spojení nejnovějších technologií automatického brusu křišťálového skla a aktuálního designu návrhářů všech generací spojených s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze.

Unikátní spolupráci prezentuje STUDIO DEFORM studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové Václava Mlynáře a Jakuba Pollága a sklárna KAVALIER GLASS, historicky specializovaná na průmyslové sklo.


Doufáme, že výstavní kolekce Czech Selection vzbudí zájem zahraniční laické i odborné veřejnosti také díky instalačnímu řešení studia OLGOJ CHORCHOJ, jehož zakladatelé Jan Němeček a Michal Froněk vedou ateliér produktového designu na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Toto vůdčí designové studio v České republice pečuje o kontinuitu solidní designérské práce, hledání nových talentů a jejich uplatnění v průmyslové výrobě.

 

Iva Knobloch

Kurátorka Uměleckoprůmyslového musea v Praze

 

Organizace: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Spolupráce: Uměleckoprůmyslové museum v Praze

 

Parc des expositions - Paris Nord Villepinte

Hala 8

Stánek A91-B92

www.maison-objet.com

 

Místo konání:

Datum:

Od: 24.1.2014
Do: 28.1.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala