Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.1.2008 0:00 - 15.3.2008 0:00

Czechmade: Nová generace sklářů

Výstava českého skla, která představí práce tří českých pedagogů zabývajících se uměleckým sklem: Anny Polanské, Lady Semecké a Martina Hlubučka a jejich studentů.

 

Zahájení výstavy za přítomnosti Lady Semecké a Anny Polanské proběhne 10. ledna od 18:00 do 20:00 hodin a  je otevřeno pro věřejnost, stejně jako přednáška Reina Liefkese z Victoria & Albert Museum tentýž den od 17:00 do 18:00 hodin v galerii Flow.

 

RSVP na telefonu 020 7243 0782.

 

Lada Semecka

 

 

http://www.flowgallery.co.uk/34.html 

 

www.flowgallery.co.uk

 

Katalog výstavy ke stažení

 

 

Tisková zpráva:

 

Současné tendence v  nejmladším českém skle  představí výstava Czechmade v Londýně, která vznikla ve spolupráci Českého centra Londýn s galerií Flow. Výstava konfrontuje tvorbu umělců a učitelů Anny Polanské, Lady Semecké a Martina Hlubučka a jejich žáků. Zároveň prostřednictvím tvorby studentů ze sklářské školy v Železném Brodě demonstruje unikátní fenomém českých středních sklářských škol, který je Británii zcela neznámý. Výstava tak přináší osobitý pohled na mladou sklářskou scénu a obraz toho, co se v českém skle právě děje.

 

Koncept výstavy

Výstava profiluje práci třech mladých sklářů a učitelů, Anny Polanské, Lady Semecké a Martina Hlubučka a jejich studentů ze sklářské školy v Železném Brodě a UMPRUM v Praze. Výsledná kolekce skleněných děl odráží poučený pohled kurátorky Yvonny Demczynské na nejmladší českou sklářskou scénu, ale zároveň představuje průřez různých technik a uměleckých přístupů, které návštěvníkům přinášejí bohatý estetický zážitek.

 

Cílem výstavy bylo nejen upozornit na fenomén českých středních odborných sklářských škol, které nám Británie závidí, ale i na unikátní systém výuky na těchto školách, který je založen především na výchově k samostatnému výtvarnému myšlení a ne na v historii běžnému vedení k pouhému řemeslnému napodobování předložených vzorů. Všichni vystavující jsou tak svébytnými autory reprezentujícími rozdílné tvůrčí přístupy.

 

Anna Polanská je zastoupena masívními skleněnými mísami a vázami s atraktivními názvy jako jsou např. Medová velká v zemitých barvách inspirovaných přírodou a krajinou, která ji obklopuje. Polanská působí na škole v Železném Brodě, kde studoval také Michal Šilhán, který je nejmladším vystavujícím umělcem. Šilhánovy práce jako jsou vystavené exponáty Houpací koník a Koník vnášejí do světa skla poetický svět dětských her pomocí humoru a jednoduché formy a barvy.

 

Lada Semecká již úspěšně ve Flow vystavovala v roce 2003 v rámci výstavy Czechmania. Její ateliérová tvorba skla se stále vyvíjí a je provázena velkým technologickým experimentováním. Semecká ve svých dílech citlivě reflektuje vjemy z pozorování přírody, především atmosféru prchavých okamžiků.

 

Barbora Vobořilová, Veronika Černá a Radim Langer jsou studenti sklářského studia na UMPRUM v Praze, kde Lada Semecká působí. Barbora Vobořilová studovala malbu na skle v Železném Brodě a nyní studuje na UMPRUM ve studiu Vladimíra Kopeckého. Vystavené foukané válcovité vázy hravým způsobem oživila tradičními folklórními motivy. Veronika Černá vytváří organické formy často inspirované hudbou Bohuslava Martinů. Její skleněný tác s nepravidelnými kalíšky nese přírodní organické formy. Na druhé straně Radim Langer je založením spíš malíř než sklář. Malířský přednes se promítá i do jeho skleněných realizací. Langerovy rotační jakoby měkké foukané vázy na sobě nesou lehkou abstraktní malbu.

 

Martin Hlubuček, který vyučuje v Železném Brodě, vystavuje ve Flow tavené skleněné mísy a vázy se sametově matnými provrchy, které spíše připomínají monumentální skulptury než funkční objekty. Kromě skla se jinak věnuje také nekonvenčnímu ateliérovému šperku a grafickému designu. Jeho bývalá studentka Zuzana Kynčlová nyní studuje na UMPRUM. Její mísy z taveného skla jsou vtipnou reminiscencí na plastové nafukovací předměty, se kterými si hrají děti.

 

Anna Polanská na Collect ve Victoria and Albert Museu

Tvorba Anny Polanské se také představí v rámci mezinárodního veletrhu s dekorativním a užitým uměním Collect, který se koná ve dnech od 25. do 29. ledna 2008 ve Victoria a Albert Muzeu v Londýně a kterého se účastní 42 galerií z celého světa. Vzhledem k tomu, že je to jediný veletrh se současnými uměleckými předměty v Evropě, účast na něm je prestižní záležitostí srovnatelná ve výtvarném umění s účastí na londýnském Frieze Art Fair.

 

Tisková zpráva ve formátu Word

 

Fotografie a informace:

Renata Clarková, České centrum Londýn

Telefon ČR: 234 668 318, clarkova@czechcentre.org.uk

www.czechcentre.org.uk

 

Místo konání:

30 Kensington Palace Gardens
W8 4QY Londýn,
Velká Británie

Datum:

Od: 10.1.2008 0:00
Do: 15.3.2008 0:00

Organizátor:

Czech Centre, Flow Gallery


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala